ABD’den Rusya’ya Ukrayna’nın tahılı ile ilgili flaş davet

Vilsack, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgını ve tedarik zincirinde yaşanan meseleler, iklim değişikliği ve son olarak Rusya’nın Ukrayna’na başlattığı savaşın global besin güvenliğine yönelik telaşları artırdığına dikkati çekti.

ABD’nin tahıl üretimini artıracağını, gübre kullanımı ve üretimine 500 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını belirten Vilsack, ülkelerin tahıl stoklarına ait net bir tablo olmamasının da besin fiyatlarının artmasına neden olduğunu tabir etti.

ABD’nin besin ve gübreye yönelik yaptırımlar uygulamadığını belirten Vilsack, Rusya’ya, Ukrayna tahılını “silah” olarak kullanmama, limanları açma ve savaşa son verme daveti yaptı.

Ukrayna’daki savaş nedeniyle 20 milyon ton tahılın limanlarda bekletildiğini kaydeden Vilsack, bu nedenle Orta Doğu’da ve Kuzey Afrika’da yaşanacak muhtemel bir kıtlığın bölgede istikrarsızlık yaratabileceği ihtarında bulundu.

Ukrayna tahılının, Karadeniz üzerinden ihraç edilmesine yönelik BM planı konusunda önemli müzakereler yürütüldüğünü de belirten Vilsack, Türk yetkililerin görüşmeleri ciddiyetle yürüttüğünü ve Rusya’dan da birebir ciddiyeti beklediklerini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.