Abonelik bazlı yayınların popülaritesi yıldan yıla artıyor

Kısa bir süre önce, İngiltere merkezli bir abonelik hizmeti sağlayıcı olan OnlyAccounts.io, bir rapor yayımladı. Raporda, 2023 yılında abonelik tabanlı yayın medyasından (SVOD) elde edilecek küresel gelirin 95,3 milyar dolara ulaşması öngörülmekte. Bu, bir önceki yıla kıyasla %18’lik bir artışı temsil ediyor. Rapor ayrıca, 2027 yılında gelirin 137 milyar dolara yükselerek, bu süreçte %73’lük etkileyici bir artış göstereceğini tahmin ediyor.

Abonelik tabanlı yayın medyasının popülaritesi son yıllarda olağanüstü bir hızla arttı. 2017 yılında dünya çapında yaklaşık 610 milyon abonelik bulunurken, bu sayı 2022 yılında 1,16 milyara ulaştı. Bu trendin süreceği bekleniyor ve yayın medyasının, diğer medya ve eğlence segmentlerini geride bırakacağı öngörülüyor.

Abonelik bazlı yayınların popülaritesi yıldan yıla artıyor

Statista Market Insights’a göre, 2017’den bu yana abonelik tabanlı yayından elde edilen küresel gelir neredeyse üç kat arttı ve 2022 yılında 80 milyar doları aştı. Bununla birlikte, fiziksel satışlar yaklaşık %30 oranında azaldı ve dijital ücretli görüntüleme ve indirmeler, Netflix, Prime Video ve Hulu gibi yayın hizmetlerine kıyasla daha yavaş bir büyüme gösterdi.

Statista ayrıca, SVOD’un toplam gelirinin neredeyse %65’inin sadece üç ülkeden geldiğini bildirdi. En büyük SVOD pazarı olan Amerika Birleşik Devletleri, bu yıl 39,2 milyar dolar gelir elde edecek ve 2023 ile 2027 arasında yıllık bileşik büyüme hızının (CAGR) %8,6 olacağı tahmin ediliyor. Bu durum, ABD’nin 54,6 milyar dolarlık tahmini bir pazar büyüklüğüne ulaşmasını bekleyebiliriz.

Bu dönemde, %10,1 büyüme oranıyla Çin ikinci büyük pazar olacak. Çin’deki SVOD gelirinin, 19,4 milyar dolardan 28,5 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor. Üçüncü sırada ise Birleşik Krallık bulunuyor. 2027 yılında 5,5 milyar dolarlık gelire ulaşacağı ve dört yıllık CAGR’nin %8,9 olacağı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir