Bolu’da zehirlenenler hakkında hastaneden birinci açıklama

Bolu’nun Yuva köyünde, Kurban Bayramı’nın son gününde çoğunluğu çocuklar olmak üzere karın ağrısı, mide bulantısı ve kanlı ishal görüldü.

Hastaneye götürülen çocuklar ve yetişkinlerin birinci belirlemelere nazaran zehirlendiği belirlendi.

Tetkikler sonucu çocuklarda bağırsak enfeksiyonu tespit edildi.

Bazı hastalarda ishal nedeniyle böbrek yetmezliği de başladı.

DHA’nın haberine nazaran durumu ağırlaşan 10 çocuk, Ankara’daki çeşitli hastanelere sevk edilerek ağır bakıma alındı.

Toplamda 63 kişi rahatsızlanırken, bunlardan tedavisi tamamlanan 31 kişi taburcu edildi. Şu anda 6’sı ağır bakımda olmak üzere 32 kişinin tedavisi sürüyor.

Konuya ait, durumu önemli hastaların tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi’nden açıklama geldi.

“3 hasta ağır bakımda, 3 hasta Çocuk Nefroloji Servisinde izlenmektedir”

Hastane başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ağır Bakım Ünitesi ve Çocuk Nefroloji Servislerinde Bolu’daki kanlı ishal ve bu ishalle bağlı böbrek yetmezliği tablosu ile başvuran 6 hasta izlenmektedir. 3 hasta ağır bakımda, 3 hasta Çocuk Nefroloji Servisinde izlenmektedir. Hastalardan 5’inin diyaliz gereksinimi olmuştur.” dedi.


İnceleme başlatıldı

Diğer yandan olaya ait çalışmalar da sürüyor.

Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü ve Halk Sıhhati Vilayet Müdürlüğü takımları de çocukların içtiği su ile yediği yiyeceklerden numune aldı. Sıhhat Bakanlığı’ndan özel bir grup de zehirlenmenin nedenini belirlenmesi için Bolu’ya gelerek inceleme başlattı.

Öte yandan zehirlenme olaylarında sayının artmaya devam ettiği öğrenildi. Emsal şikayetlerle hastanelere yeni müracaatlar oldu. Bu ortada köye içme suyunu sağlayan depo ise boşaltılarak dezenfekte edildi.

İlaçlı dezenfekte sürecinin akabinde suların kaynatılıp, kullanılması istikametinde ihtar yapıldı. Ayrıyeten su deposunu besleyen kaynaklardan da numuneler alındı.

“Tam olarak netleşmedi”

İncelemelerin devam ettiğini belirten Bolu Valisi Erkan Kılıç, “Sağlık Bakanlığı’ndan da vazifeliler geldi. Bizim takımlarımız ile inceleme yapıyorlar. Nereden kaynaklandığı noktasında çalışılıyor. Su kaynaklı olarak düşünüyoruz. Lakin tam olarak netleşmedi. Sonuçların çıkması, birkaç gün sürer.” dedi.

Vali Kılıç, “Şu anda hastanelerde 32 kişi var, taburcu olanlar da var. Bolu ve vilayet dışındaki hastanelerde 32 kişi tedavi altında. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan sel ve su taşkınlarından ötürü suya mikrop karışmış olabilir diye düşünüyoruz. Lakin tam olarak netleşmedi.” diye konuştu.

“Sulardan analiz alındı”

Köyde imamlık yapan Zeki Yeşiller, “Cumartesi günü bayramdan sonra halk ortasında karın ağrısı ve ishal görülmüş. Cumartesi günü Sıhhat Müdürlüğü yetkilileri muhtarımızla geldi. Sulardan analiz alındı. Daha çok çocuklarda görülüyor.

Büyük insanlarda daha hafif geçtiği fakat kanlı ishal olduğu söylendi. Sıhhat Müdürlüğü takımları depodan ve yaylalardan tahlil aldılar. Dün akşam sular temizlendi. Dezenfekte edilip, klorlandı.

Dünden beri şebekede su yok. Akşam özel yönetim tarafından su getirildi. Saat 03.00’e kadar halka su dağıtıldı. İnşallah çocuklarımıza bir şey olmaz. Her ailede yok. Nasıl bir şey olduğunu anlamadık.” tabirlerini kullandı.

Rahatsızlandıktan sonra taburcu olan İbrahim Arslan da kendi çocuğunun ağır bakımdan olağan servise alındığını anlatarak, “İlk evvel çocukta karın ağrısı, kusma ile başladı. Daha sonra ishale döndü. Kanlı ishal oldu. Birkaç kere acile gittik.

En sonunda çocuğu ağır bakıma aldılar. Buradan Ankara’ya sevk ettirdik. Bağırsaklardan kaynaklanan bir enfeksiyonun böbrekleri iflas ettirdiğini öğrendik. Şu anda çocuk Ankara’da. Ağır bakımdan dün çıktı. Olağan servise alındı. Şu anda da diyalize girip, çıkıyor. Neden kaynaklandığı konusunda şimdi bilgi alamadık.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.