CHP’li Bülent Tezcan, Kapıkule’de ‘Sıla Yolu’ projesini başlattı

CHP’nin gurbetçilere yönelik başlattığı ‘Sıla Yolu’ projesi, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda başlatıldı. CHP Genel Lider Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, beraberindeki heyetle projenin tanıtımı ve gurbetçilerin sıkıntılarını dinlemek üzere Kapıkule’ye geldi.

Tezcan’a Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan ve partililer eşlik etti. Tezcan, hudut kapısında kurulan stantta ülkeye giriş ve çıkış yapan gurbetçilere CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun mektubunu vererek, meselelerini dinleyeceklerini lisana getirdi.

“SORUNLARI BİLİYORUZ, HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM”

Yurtdışında yaşayan Türklerin meselelerini çözme konusunda hazırlıklarının tamamlandığını belirten Tezcan, “Sıla Yolu projemizde bizim buradaki vatandaşlarımıza öncelikle Genel Başkan’ımızın mektubunu kendilerine takdim edeceğiz, ayrıyeten yurt dışında yaşayanlara dönük değerli projelerimizi içeren broşürlerimizi takdim edeceğiz ve onların sıkıntılarını tespit etmek üzere söyleyeceklerini not edeceğimiz bir küçük anket niteliğinde sorun tespiti notlarını alacağız. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın problemlerini biliyoruz. Bu problemleri çözme konusunda hazırlıklarımız tamam. Sayın Genel Başkan’ımızın mektubunda bunların tamamı olmamakla birlikte, kıymetli sıkıntılarla ilgili vatandaşlarımıza iletiler var. Sayın Genel Başkan’ımız onlara ‘hoş geldiniz’ ve ‘güle güle’ derken, yaşadıkları ülkeden Türkiye’ye verdikleri dayanağın ne kadar kıymetli olduğunu, çok açık ve sıcak bir üslupla söz ediyor” dedi.

“SORUNLARININ TAHLİLİNE YÖNELİK ADIM ATILMADI”

Gurbetçilerin, yalnızca Türkiye iktisadına katkı sağlama durumunda hatırlanacak şahıslar olmadığını söyleyen Tezcan, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın birçok sorunu var. Kara yolu gümrük girişlerinde, havalimanı gümrük girişlerinde, denizdeki limanlardan girişlerinde uzun müddetlerden tutun yol güvenliğine kadar, bugüne kadar bütün vatandaşlarımız bu sıkıntılarını kararlı ve ısrarlı olarak lisana getirmelerine karşın, bunları önlemeye yönelik adımlar, ne yazık ki atılmamıştır. Bir diğer değerli mevzu; yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı, Türkiye iktisadına katkı için buraya getirirken âlâ fakat buraya getirdikleri araçları en azından uzunca bir mühlet Türkiye’de bulundurabilme hakları ne yazık ki sağlanmıyor. Yahut yurt dışından getirdikleri telefonları, burada kullanabilme, gereğince uzunca mühlet burada telefon kullanma hakları sağlanmıyor. Bunlar bugüne kadar çok kolay çözülebilecek sorunlarken, ne yazık ki çözülmemiş” diye konuştu.

“YURT DIŞI BAŞLI BAŞINA BİR SEÇİM ETRAFI OLMALI”

“MUTLAKA SANDIĞA GİDİP, SEÇMEN OLMALILAR”

Yurt dışında yaşayanların oylarını kullanmaları gerektiğini söyleyen Tezcan, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan bir isteğimiz var; tabi ki sandığa gidip bize oy vermelerini istiyoruz lakin bunun ötesinde daha bugünden kendilerinin direkt doğruya ‘turkiye.gov.tr’ye girip ikametlerinin yurt dışında olup olmadığını denetim etmelerini istiyoruz. Seçmen olmalarını istiyoruz. Haklarının tesirli savunulabilmesini sağlamak için seçmen olmaları, sandığa gitmeleri gerekiyor. Mavi kartlarla ilgili çok önemli meseleleri var yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın. Mavi kartlı vatandaşlarımız hukuken vatandaşlık statüsünde değil, mavi kartlı kardeşlerimizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı üzere eşit statüde süreçlere tabi tutulmasını, eşit haklara sahip olmalarını istiyoruz” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.