‘Çocuk fenomenler’ için harekete geçildi: ‘Bu bir istismardır’

Toplumsal medya üzerinden para kazanmak için çocuklarını kullanan aileler uzun müddettir kamuoyunun dikkatini çekiyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dijital Mecralar Komitesi üyesi milletvekillerine bir sunum yapan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bahsin takibi için Toplumsal Medya Çalışma Kümesi kurduklarını söyledi.

Kümenin dokuz farklı grupla 7/24 toplumsal medyayı izlediğini belirten Bakan Yanık, “Çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek, onlara ziyan verecek içeriklerin peşindeyiz. Olumsuz paylaşımları gördüğümüz vakit ilgili kurumları harekete geçiriyoruz. Ne kadar süratli sonuç alırsak o kadar çabuk hedefimize ulaşmış oluyoruz. Lakin dijital platformlar seri hareket kabiliyetine sahip. Bir görüntü 10 saniye içinde dünyanın her tarafında görülebiliyor” diye konuştu.

Ailelerin çocuklarını kullandığını söyleyen Yanık, “Maalesef son vakitlerde ebeveynler çocuklarını ticari eser üzere pazarlamaya başladı. Youtube kanalı, Instagram sayfası açıyorlar. Bu bir istismardır. Birini yakaladığımızda kapattırıyoruz. On dakika sonra bir bakıyoruz, öbür bir isimle hesap açmışlar. Bu yüzden asıl problem farkındalık oluşturmak. Toplum, çocuğa, beşere bakışını, bu manada yeni araçları nasıl kullanması gerektiği bilgisine sahip olmalı” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.