DSÖ: 16 ülkede 250’den fazla maymun çiçeği hadisesi görüldü

Birleşmiş Milletlerin (BM) Cenevre Ofisindeki haftalık basın toplantısında açıklama yapan DSÖ Çiçek Hastalıkları Sekreterliği Lideri Dr. Rosamund Lewis, maymun çiçeği virüsünün yayılma eğilimi göstermesine karşın tehlike arz etmediğini aktardı.

Lewis, şimdiye kadar 16 ülkeden en az 250 maymun çiçeği olayının raporlandığı bilgisini aktararak, “Virüse ve bulaşıcılığına dair bildiklerimizden yola çıkarak, bu salgının denetim altına alınabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

Maymun çiçeğini en çok kemirgen hayvanların taşıdığını söyleyen Lewis, kanguru sıçanı, bayağı yediuyur (glis glis) ve çayır köpeklerinin bu virüsü en çok yayan hayvanlar olduğundan şüphelendiklerini açıkladı.

Lewis, Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kamerun gibi ülkelerde maymun çiçeğinin bölgeye mahsus hastalık olarak varlık gösterdiğini, DSÖ’ye hadise bildiren ülkelerde ise bu salgının nadiren görüldüğünü kaydetti.

2 hafta içinde 16 ülkeye yayıldı

Uzun ortadan sonra Afrika kıtasının dışına çıkarak 6 Mayıs’ta İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsü 2 hafta içinde 16 ülkeye yayıldı.

İngiltere’nin dışında İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, Kanada, Belçika, İsveç, ABD, İsrail ve Danimarka, maymun çiçeği virüsünün tespit edildiği ülkeler ortasında yer alırken virüs en son Birleşik Arap Emirlikleri ve Slovenya’da görüldü.

DSÖ’ye nazaran çiçek hastalığı aşıları, maymun çiçeği virüsüne karşı yüzde 85’e kadar tesir gösterebiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.