Dünya Sıhhat Örgütü’nden maymun çiçeği hastalığı açıklaması: Nasıl bulaştığını duyurdular

Dünya Sıhhat Örgütü’nden üst seviye isimler, son periyotta Afrika dışındaki ülkelerde ağır olarak tespit edilen ve kaygı yaratan maymun çiçeği salgını ile ilgili art geriye açıklamalar yaptı.

Dünya hala corona virüsü salgınıyla çabasına ağır bir biçimde devam ederken ve milyonlarca vefat ve hastayla başa çıkmaya çalışırken son periyotta onlarca ülkede maymun çiçeği salgınının patlak vermesi tasa ve kaygı yarattı.

Genelde Afrika’nın orta ve batı bölgelerindeki tropik lokasyonlarda ortaya çıkan maymun çiçeği hastalığında olay sayısı 100’ü geçti. Avrupa, Amerika ve Avustralya’da görülen ve ciltte deformasyon, baş ve kas ağrısı üzere semptomlar gösteren hastalık ile ilgili Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sıhhat Örgütü’nden açıklama geldi.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün yayılan hastalıklar ünitesinden sorumlu yöneticisi Maria Van Kerkhove düzenlenen bir basın toplantısında hastalığın gidişatı ile ilgili yorumlarda bulundu.

Van Kerkhove, “Bu durum denetim altına alınabilir. Biz beşerden beşere bulaşmasını engellemek istiyoruz. Bunu Avrupa ve Kuzey Amerika’da yapabiliriz” dedi.

“BULAŞMA HAKİKATEN DE…”

Afrika dışında son 50 yılda yaşanan en büyük salgın olan hastalığın nasıl bulaştığını da DSÖ yetkilileri açıkladı. Van Kerkhove, “Bulaşma hakikaten deriden deriye temas ile bulaşıyor. Şu ana kadar hastalık bulaşanlar bu durumu hafif atlatıyor” dedi.

DSÖ’nün çiçek hastalığından sorumlu üst seviye isimlerinden Rosamund Lewis de hastalığın gidişatı ile ilgili konuştu. Lewis, maymun çiçeğinin mutasyon geçirmediğini söyledi.  Lewis, “Bu kümedeki virüsler mutasyon geçirme eğiliminde değiller ve genelde epeyce sabitlerdir” dedi.

ABD’DE BİRİNCİ HADİSE 2003’TE ÇIKTI

Genelde batı ve orta Afrika’nın tropik bölgelerinde rastlanan maymun çiçeği hastalığı birinci olarak 1958’de ortaya çıktı. Birinci hadise ise 1970’de Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edildi.

ABD’deki birinci olay 2003 yılında tespit edilirken yabanî hayvanlarda tespit edildikten sonra beşerlerle temasta ya da yeterli pişmemiş etin tüketilmesi sonrasında bulaşabiliyor. Ciltteki yaralardan, teneffüs yolu aracılığıyla ya da göz, burun ve ağızdan bu hastalık yayılıyor.

Hava partiküllerinden bulaşan hastalığın semptomları ortasında ise yüksek ateş, baş ağrısı, kas ve sırt ağrısı ve lenf nodüllerinde şişme görülebiliyor. En besbelli semptomu ise yüzde ve ayak tabanlarıyla avuç içinde kabarıklıklar olarak biliniyor.

Her ne kadar genelde hafif semptomlarla geçse de birtakım durumlarda ölümcül olabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.