Dünyanın En Büyük Çıngıraklı Yılanı Festivali …Binlerce Yılanın Kesilmesi Her Yıl Festivale Nasıl Dönüştürülür?

Yıllık çıngıraklı yılan toplamaları Ortabatı ve Güney Amerika Birleşik Devletleri’nin kırsal kesimlerinin çeşitli bölgelerinde yaygındır, ancak Sweetwater’daki etkinlik açık ara bunların en büyüğü olarak kabul edilir. 1958’de Küçük Ticaret Odası (Jaycees) tarafından başlatılan bu yöntem, eskiden hem sığırların hem de insanların ölümünden sorumlu olan bölgedeki ağır yılan popülasyonunu kontrol etmenin en etkili yoluydu.

Festivalin orijinal fikri artık geçerli olmasa da, etkinlik hâlâ eyalet dışından yılan avı ekipleri ve diğer ülkelerden gelen turistler de dahil olmak üzere her yıl 30.000’e kadar ziyaretçi çekmeyi başarıyor. Daha geçen yıl, 3.780 poundluk (onbinlerce) devasa bir çıngıraklı yılan ağlara bağlandı ve canlı olarak bir çukura atıldı, oradan da teker teker çıkarılıp öldürüldüler.

Midland Reporter-Telegram’da yer alan bir habere göre , geçen yıl yılan çukuru “kıvranan öfkeli sürüngenlerden oluşan bir spagetti” gibiydi ve “kötü kusmuk benzeri bir kenarla birlikte tuhaf, yoğun bir koku” yaydı. Yazının devamında “kot giyen Jaycee’lerin kafalarını nasıl uçurdukları, derilerini soydukları ve taşlıklarını nasıl çıkardıkları” anlatılmaya devam edildi. Yılanın minik kalpleri kanlı bir yığın halinde bir kenara bırakılmış, her biri hâlâ kendi ritmini atıyor; çakıl taşı büyüklüğünde yüz küçük kalp hâlâ hayatla seğiriyor.” Festivalde yılan derisi satışları, kızarmış yılan eti satan yiyecek tezgahları ve hatta Miss Snake Charmer güzellik yarışması gibi yılan temalı başka birçok etkinlik de var.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çıngıraklı yılan toplama ekipleri, yılanlara karşı uygulanan vahşetin düzeyi nedeniyle son zamanlarda ciddi eleştirilere maruz kaldı. Uzmanların çoğu, yılanların aşırı çoğalmasının, festivallerin devam etmesi amacıyla propaganda edilen bir efsane olduğuna inanıyor. Advocates of Snake Preservation’dan Melissa Amarello şunları yazdı: “Samimiyet dolu, aile dostu bir eğlence olarak tanıtılan bu etkinlikler, yerli yaban hayatına ve doğal dünyaya saygısızlığı körüklüyor ve sonuç, ikonik ve benzersiz Amerikan türleri için sürdürülemez ve tehlikeli bir durum.” National Geographic’in Sesleri .
Kendisi, bu festivallerin yılan koleksiyoncularına (öncelikle Batı ve Doğu elmas sırtlı çıngıraklı yılanları hedef alan profesyonel avcılar) nasıl büyük kazançlar sağladığını anlatmaya devam ediyor. Getirilen yılanın büyüklüğü ve sayısıyla orantılı olarak artan anında nakit ödüllerle ödüllendirilirler. Yani bu avcılar, diğer oyunlarda olduğu gibi ‘alma’ sınırlarına bağlı olmadıkları için binlerce yılanı doğal ortamlarından zorla uzaklaştırırlar. avcılık faaliyetleri.

Görünüşe göre gerçek avlanma, yılanların kışlık sığınaklarına benzin dökülerek, çevredeki toprak ve suyun kirletilmesiyle olaydan çok önce yapılıyor. Yılanlar çukurlarını terk etmek zorunda kalıyor ve avcılar onları festivalden önce aylarca yakalayıp saklıyor. Yılanlar genellikle kapalı bir alanda, yiyecek ve su olmadan bir araya toplanıyor ve toplama noktasına vardıklarında çoktan ölmüş oluyor.

Cumartesi günü Everything Lubbock’a konuşan Amarello, “Sweetwater’da bu hafta sonu gerçekleşen çıngıraklı yılan toplanması gibi olaylar, yılan korkusunun ne kadar kötü bir şekilde kullanıldığının mükemmel bir örneği” dedi . “Çıngıraklı yılanın toplanması bazı açılardan bir tür yaban hayatı yönetimidir. Toplananlar, yılanların aşırı nüfuslanmasını önlemek için bunu yaptıklarını iddia ediyor, her ne kadar yılanların aşırı nüfuslu olduğunu söyleyen bir bilim olmasa da, bilime dayalı yaban hayatı yönetiminin yapılma şekli bu değil. İşte bu yüzden bunun durdurulduğunu görmek istiyoruz.”

Diğer hayvan refahı grupları da toplama etkinliklerindeki zulüm konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyor ve yılanların avlanma biçiminde reformlar yapılması için lobi faaliyetleri yürütüyor. Av müdürü Roy Johnson, “Çıngıraklı yılanları avlama konusunda pek bir kural yok” diye açıkladı. Ancak yılan avcıları, eylemlerinin yerel halkın, evcil hayvanların ve besi hayvanlarının güvenliğini sağladığına kuvvetle inanarak aktivistlerin açıklamalarını yalanlıyor.

Ancak iddiaları verilerle desteklenmiyor. Amarello’ya göre, “ABD’de her yıl beşten az ölüm, tedaviyi reddeden insanlar ve kendi egzotik evcil yılanları tarafından ısırılanlar da dahil olmak üzere, yılan ısırmasına bağlanabilir. İlginç bir şekilde, USDA’nın Sığır Ölümü Kaybı raporunda yirmi yılı aşkın bir süredir yılanlardan kaynaklanan sıfır sığır ölümü kaydedildi ve çiftçiler, yılanların genellikle tedavi görmeseler bile yılan ısırıklarından kurtulan çiftlik hayvanları için bir tehdit olmadığını bildiriyor. Çalışmalar aynı zamanda toplamaların aslında yerel yılan popülasyonları üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını da öne sürüyor.

Sweetwater festivalinin yerel ekonomiye milyonlarca dolara varan büyük miktarda para pompaladığını görünce, günün sonunda her şey kâra dönüşüyor. Görünüşe göre Jayce’ler bu parayı bedava Şükran Günü yemekleri gibi topluluk projelerini finanse etmek için kullanıyor. Ancak Teksas Parkları ve Yaban Hayatı Dairesi’nin mevcut benzinle avlanma yöntemini yasaklaması durumunda festival çok daha uzun süre dayanamayabilir. Yılan terbiyecisi ve Jaycees üyesi David Sager, “Bu bizim için yıkıcı bir darbe olurdu” diye itiraf etti. “Çıngıraklı yılan toplama bizim yolumuz ve aracımızdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir