En Düşük Emekli Maaşında Rakamlar Netleşti: Zam Oranı Bu İki Miktardan Biri Olacak

Asgari ücretin 17 bin 2 lira olarak açıklanmasının ardından milyonlarca emekli ve memurun gözü, kendileri için açıklanacak zam oranına çevrildi.

3 Ocak’ta TÜİK tarafından açıklanacak aralık ayı enflasyon verisiyle birlikte 2023 yılının enflasyon oranı netleşecek. Bu rakam, yapılacak emekli ve memur zammında referans oran olarak dikkate alınacak olsa da, yıllardır yapılan ‘refah payı’ uygulaması ile hükümet, söz konusu enflasyon rakamına ekleme yaparak memur ve emekliler için belirlenen zam oranına ilan edecek.

ERDOĞAN’IN MASASINDA İKİ SEÇENEK VAR

Temmuz ayında emekli zamlarına yapılan artışı kök maaşlar ile sınırlı tutan iktidar, fiilen milyonlarca emeklinin hiçbir zam almamasına neden olmuştu. Emeklilerin sitemlerinin yeni yıl öncesi artması üzerine, emekli tepkilerini baskılayabilmek için bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL’lik ikramiye uygulamasına yönelen hükümet, 31 Mart seçimleri öncesi 15 milyonun üzerindeki emeklinin oyunu alabilmek için zam muhasebesi yapıyor.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emekli zammı için iki seçenek bulunduğunu belirterek, son yıllarda emeklilerin tabanda birleştiğini hatırlattı ve bu nedenle en önemli konunun en düşük emekli maaşına yapılacak seyyanen zam olduğunu işaret etti.

EMEKLİLER İÇİN KONUŞULAN İKİ RAKAM ARASINDA UÇURUM VAR!

Erdursun, hükümetin 31 Mart seçimlerinden önce ciddi bir emekli maaş artışı yaparak, seçimlere elinin güçlü gitmek istediğini belirterek, İstanbul ve Ankara’nın kazanılmasında emeklilerin memnun edilmesinin önemli bir payının olabileceğini belirtti.

Bu nedenle, seçenekler arasında Temmuz ayında en düşük memur maaşına yapılan 8 bin 77 liralık seyyanen artışın bir benzerinin emekliler için yapılabileceğini aktaran Erdursun, canlı yayında en düşük emekli maaşına seyyanen artışın ardından yüzde 38-40 oranında bir zam yapılması halinde emekliler için taban aylığın 17 bin liranın üzerine çıkacağını duyurdu.

Buna karşın Erdursun, asgari ücretin belirlenmesinin ardından yeni bir açıklamada bulunarak, söz konusu ihtimalin oldukça zayıfladığını ve kuvvetli ihtimalin 11 bin 250 liraya çevrildiğini söyledi.

Emekli maaşlarının yaklaşık yüzde 40 oranında artacağına dikkat çeken Erdursun, en düşük emekli maaşına ise seyyanen zam yapılarak 11 bin ile 11 bin 250 bin liraya çıkarılacağını duyurdu.

Halihazırda 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı, yüzde 50 artış yapılması halinde yeni yılda 11 bin 250 liraya yükselecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir