Filistinli futbolcular antrenmanlarını Ayrım Duvarı ve askeri kulelerin gölgesinde yapıyor

İşgal altındaki Batı Şeria’da üç tarafı İsrail’in Ayrım Duvarı’yla çevrili Ayide Mülteci Kampı’ndaki Filistinli futbolcular, antrenmanlarını duvarın ve askeri kulelerin gölgesinde yapmaya çalışıyor.

Batı Şeria’nın Beytüllahim kenti yakınlarında 1948’de kurulan halihazırda 115 dönümlük bir alanda yer alan mülteci kampında yaklaşık 3 bin 200 Filistinli yaşıyor.

Kampın çevresinin Ayrım Duvarı’yla çevrili olması bölgede yaşayan Filistinlileri her yönden sıkıntıya sokuyor. Bölge halkı, özgürlüklerinin kısıtlanmasının yanı sıra sık sık İsrail güçlerinin, herhangi bir sebeple attıkları göz yaşartıcı gazlara veya saldırılarına maruz kalabiliyor.

Bu şartlar altında Ayide Mülteci Kampı Akademisi’nde eğitim gören genç futbolcular, antrenmanlarını duvarın ve kulelerin yakınındaki sahada askerlerin gözetimi eşliğinde “diken üstünde” yapıyor.

Antrenör Mahmud Cendiyye, akademideki futbolcuları psikolojik baskı altında eğitmek için çaba sarf ediyor.

Sahada bir gözüyle futbolcuları takip eden diğer gözüyle gözetleme kulesindeki askerleri izleyen Cendiyye, endişe altında çalışmalarını sürdürüyor.

AA muhabirine konuşan Cendiyye, 2020 yılından bu yana antrenörlük yaptığını, işinde büyük ilerlemeler kaydetmesine rağmen İsrail’in baskılarının önlerindeki en büyük engeli teşkil ettiğini söyledi.

Cendiyye, “Sahanın etrafında Ayrım Duvarı ve gözetleme kuleleri bulunması futbolcuları olumsuz etkiliyor. Antrenmanlar sırasında psikolojik olarak rahat hissetmiyorlar. Askerler sık sık sahaya baskın yapıp, göz yaşartıcı gaz kullanıyor.” dedi.

Kampın çocuklarının olumsuz etkilerden uzak tutmaya çalıştığını anlatan Cendiyye, antrenmanlarla onlara fiziki ve psikolojik destek de sağlamaya çalıştığını vurguladı.

Cendiyye, “Eğer top Ayrım Duvarı’na doğru kaçarsa geri almak mümkün değil. Sahanın nefes almak için uygun bir yer olması gerekirken, askerlerin bulunması özgürlüğü kısıtlıyor ve olumsuz etki bırakıyor.” diye konuştu.

“Futbol evrensel bir dil, özgürlüğü ifade eder ama işgalciler bunu anlamıyor”

Spor akademisinde eğitim gören genç futbolculardan Verid Rami de “Antrenmanlarda üzerimizdeki psikolojik baskıları atmaya çalışıyoruz. Ama Ayrım Duvarı ve gözetleme kulelerindeki İsrail askerleri nedeniyle endişeler yakamızı bırakmıyor.” dedi.

Rami, “Topumuz duvara doğru kaçarsa geri alamıyoruz. Eğer biri almaya çalışırsa ateş açıyorlar. Duvar, özgürlüğümüzü kısıtlıyor. Futbol evrensel bir dil, özgürlüğü ifade eder ama işgalciler bunu anlamıyor.” ifadelerini kullandı.

Ayide Mülteci Kampı Akademisi Program Koordinatörü Muhenned Ebu Surur ise Ayrım Duvarı ve askeri gözetleme kulelerini gören sahanın çok kötü manzaraya ve seyircilere sahip olduğunu söyledi.

Ebu Surur, “Ayide Mülteci Kampının üç tarafı 7 kule barındıran Ayrım Duvarı’yla çevrili. Kulelerden ikisi futbol sahasının çevresinde. İsrail güçleri çok kez sahadaki çalışmaları durdurdu.” şeklinde konuştu.

İsrail güçlerinin, neredeyse her gün kampa göz yaşartıcı gaz attığını aktaran Ebu Surur, Akademi aracılığıyla bölgenin olumsuz şartlarından kurtulmak için sporu seven, spor yapan bir nesil hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Ayrım Duvarı

Filistin’de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası’nın (2. İntifada) ardından İsrail yönetimi, 2002’de “güvenlik” gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasına “Ayrım Duvarı” inşasına başlamıştı.

Yüksekliği 4,5 ila 9 metre arasında, uzunluğu 712 kilometrelik beton levhalardan oluşan ve Filistinlilerin “Utanç Duvarı” olarak nitelendirdiği duvar nedeniyle Batı Şeria’daki 3 milyona yakın Filistinli, işgal altındaki Doğu Kudüs ve İsrail’e geçemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir