Haaretz: İsrail ordusu, Ebu Akile’nin öldürülmesine ait soruşturma açmayacak

Haaretz gazetesinin haberine nazaran, İsrail ordusuna bağlı Ordu Polisi Ceza Soruşturması Ünitesi, Ebu Akile’nin öldürülmesine ait ceza soruşturması açmayı planlamıyor.

Haberde, Ebu Akile’nin Cenin yakınlarındaki Burkin beldesindeki bir gözaltı operasyonu sırasında vurulduğu belirtilirken, burada İsrail ordusuna bağlı “Duvdevan” isimli komando birliklerinin misyon yaptığı bilgisi paylaşıldı.

İsrail ordusundan Albay Meni Liberty’nin olaya ait yürüttüğü soruşturmada, İsrailli komandoların Ebu Akile’nin bulunduğu bölgeye 6 el ateş ettiklerinin tespit edildiği kaydedildi.

Soruşturmaya nazaran, Ebu Akile’nin vurulduğu noktaya yaklaşık 190 metre arada bulunan bir cipteki komandonun, gazetecilerin durduğu kısımdan gelen ateşe karşılık verdiği aktarıldı.

Haberde, Ebu Akile’nin bu sırada İsrail askerlerince vurulmuş olmasından tasa edildiği kaydedildi.

AA muhabirinin kelam konusu habere ait kıymetlendirme talebine ise İsrail ordu sözcülüğünden şimdi bir karşılık gelmedi.

İSRAİL, ORDU VE KAMUOYU YANSISINDAN ÇEKİNİYOR

İsrail Ordusu Askeri Savcısı Yifat Tomer-Yerushalmi’nin, İsrail askerlerinin yakınlardaki silahlı şahısları maksat aldığı, gazeteciyi görmediği ve “suç kuşkusu bulunmadığı” için ceza soruşturması açmadığı söz edildi.

Haberde, soruşturma açılmasıyla potansiyel kuşkulu askerlerin askeri bir operasyon sırasındaki aksiyonlarının sorgulanmasının, İsrail ordusu ve kamuoyunda reaksiyonla karşılanacak olmasının ordunun kovuşturmadan çekinme nedenlerinden biri olabileceğine dikkati çekildi.

Filistin idaresinin, İsrail’in Ebu Akile’nin otopsisine katılmasına müsaade vermediğine ve gazetecinin bedeninden çıkan mermiyi teslim etmediğine işaret edilerek, İsrail ordusunun kurşunun “kaynağının tespit edilmesinin mümkün olmadığı” açıklaması yaptığı anımsatıldı.

İsrail ordusunun, Filistinli gazetecinin vefatına ait ceza soruşturması açmamasının ABD idaresinin tenkidine yol açacağı değerlendirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın tıpkı vakitte ABD vatandaşı olan Ebu Akile’nin ailesine “olaya ait ayrıntılı soruşturma” kelamı verdiği hatırlatıldı.

Haaretz’in haberine nazaran, İsrailli sivil toplum örgütü “Yesh Din”, hususa ait yaptığı yazılı açıklamada, “Ordu, yargı düzeneği, artık soruşturma manzarası verme kederine bile girmiyor. Şikayetlerin yüzde 80’i rastgele bir ceza soruşturmasına tabi tutulmuyor. Siyaset ve imaj, gerçek ve adaletten daha pahalı üzere görünüyor. Bu kadar önemli bir evrakta bile ordunun kendisini soruşturması adil ve tesirli bir soruşturmaya yetersiz ya da isteksiz olduğunu kanıtlıyor.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.