İskoçya bayan hijyen eserlerini fiyatsız yapan birinci oldu

İskoç Parlamentosu tarafından dün onaylanan Bayan Hijyen Eserleri Kanunu’na nazaran, gereksinimi olan herkese fiyatsız hijyenik eserler sağlanması, yetkililer için yasal bir mecburilik haline getirildi.

Ücretsiz hijyenik eserler sağlamak için 2018’de ülke çapında kampanya başlatarak yasanın temellerini atan İskoç Emekçi Partisi’nin sıhhat sözcüsü Monica Lennon, bu yasanın regl olan herkesin ömrü için büyük farklılık olacağını belirtti.

MENAPOZ VE ENDOMETRİOZİSİYİ DE KAPSIYOR

Lennon, birkaç yıl evvel parlamentoda açık açık tartışılamayan menstrual döngü konusunun ana bir akım olduğunu, İskoç Parlamentosu üyelerinin bunun bir kesimi olmaktan memnuniyet duyduğunu; kullanılan eserlerin ve sürdürülebilirliğin yanı sıra bu yasanın, menapoz ve endometriozisi de kapsadığını söyledi.

Ülke çapındaki kampanya, kuzeydeki birkaç mahallî kurulun bayan vatandaşlara fiyatsız hijyenik eserler sağlamasından sonra başlatıldı.

HALK DAYANAK VERDİ

Bununla birlikte, Lennon’un hareketi halk takviyesi aldı ve İskoç Parlamentosu, 2020’de üyelerinin oy birliğiyle bunu yasalaştırmayı onayladı.

Kadın hijyen eserlerindeki yetersizliğin önüne geçilmesine kıymetli bir tesiri olacak yasanın, 2020-2021’de Kovid-19 salgını boyunca bu eserlerin eksikliği yaşayan birçok bayana yardımcı olması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.