İspanya’da kamu binaları klimayı 27 derece altında kullanamayacak

İspanya hükümeti global güç krizi nedeniyle yaz aylarında kamu binalarında kullanılacak klimaların 27 derece altına düşürülmesini yasakladı.

Sputnik’in aktardığına nazaran, İspanya’da yayınlanan yeni önlemler kapsamında ülkedeki kamu binalarındaki klimalar yaz aylarında muhakkak bir sıcaklığın altında kullanılamaycak. İspanya hükümetinin yayınladığı bildiride, ülkedeki kamu binalarında bulunan klimaların yılın en sıcak aylarında 27 santigrat derecenin altına düşürülmemesi talimatı verildi.

Ülkede yaz aylarındaki ortalama sıcaklık 40 santigrat derecenin üzerine çıkabiliyor. Alınan yeni önlemler uyarınca, kış aylarında ise ofislerdeki sıcaklık 19 derecenin üzerine çıkarılamayacak.
Kelam konusu kuralların “teknik altyapının bulunması durumunda” uygulanabileceği belirtildi.

Yayınlanan önlemler, memurlar için meskenden çalışma imkanlarının ve güç verimli aydınlatmanın daha fazla kullanılmasını ve kamu binalarının çatılarına toplu güneş panelleri kurulumunu da teşvik ediyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus doğalgazına ve petrolüne bağımlılığı azaltma konusundaki eforlarının bir modülü olan yeni düzenleme, işe bisikletle gitmeye teşvik etmek için devlet dairelerine daha fazla bisiklet park yeri kurulması gayesini de içeriyor. İtalya da bu yaz güç tasarrufunda bulunabilmek için kamu binalarında klima kullanımını kısıtlama tarafında bir karar almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.