İstanbul Finans Merkezi çalışmaları sona erdi: Vergilerde muafiyetler var

İstanbul Finans Merkezi Temel Yasası’yla ilgili Cumhurbaşkanlığı, Maliye Bakanlığı ve AKP kurmaylarının yaptığı çalışmalarda sona gelindi. Taslak metin üzerinde kimi değişikliklere gidildi. Edinilen bilgiye nazaran, model olarak Londra, Singapur ve Dubai’deki finans merkezlerinin örnek alındığı lisana getirildi. AK Parti kurmayları, “Rusya-Ukrayna savaşından sonra bu merkez daha avantajlı hale geldi. Tedarik zinciri ve lojistik manada da çok fonksiyonel olabilir. Pandemi nedeniyle Uzakdoğu cazibesini kaybetmeye başladı. 15 unsurluk temel düzenleme yapılıyor. Yatırımcıların ilgisini çekecek” dedi

VARLIK FONU İŞTİRAKİ

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine nazaran; teklif, İstanbul Finans Merkezi’nde yer alacak yatırımcılara tanınacak muafiyetler ve merkezin idaresine ait detaylardan oluşuyor. Merkez, Varlık Fonu’nun bir iştiraki biçiminde yönetilecek. Düzenlemeye nazaran, bu bölgede faaliyet gösterecek finans şirketlerinin yararlarının yüzde 75’i vergiden muaf tutulacak. İşçi masraflarının yüzde 80’i de Gelir Vergisi’nden muaf tutulacak.

İstanbul Finans Merkezi bölgesinde iştirakçi evrakı alarak faaliyet gösteren finansal kuruluşlar, finansal hizmetler kapsamında, yurtdışında yerleşik şahıslara finansal hizmet ihracı yapabilecek. Özel statülü İstanbul Finans Merkezi bölgesinin tüm altyapı ve üstyapı işletilmesi ve yönetilmesi Türkiye Varlık Fonu tarafından kurulan “yönetici şirket” tarafından yapılacak. İstanbul Finans Merkezi bölgesinde, iştirakçilerin faaliyetlerine ait süreçlerin gerçekleştirilmesi maksadıyla, ilgili kamu kuruluşlarının vazife alacağı “Tek Durak Büro” oluşturulacak.

VERGİLERDE MUAFİYETLER VAR

İştirakçi evrakı almış finansal kuruluşlar tarafından yapılan finansal hizmet ihracı niteliğindeki faaliyetlerinin tamamına yakını vergiden muaf olacak. Faaliyetler kapsamında elde edilen karlarının yüzde 75’i kurum yararından indirilecek. Süreçler ile bu hizmet ve süreçler nedeniyle lehe alınan paralar, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nden istisna olacak. Faaliyetler kapsamındaki süreçlere ait düzenlenen kağıtlar, her türlü harçtan muaf olacak.

Yurtdışında ihraç edilen her nevi tahvil ve bono ile kira sertifikalarına ödenen faiz ve kâr hisseleri üzerinden vergi uygulanmayacak. Finansal kuruluşların İstanbul Finans Merkezi bölgesinde istihdam ettikleri işçinin elde ettiği fiyatlar, yurtdışında en az beş yıllık mesleksel deneyime sahip bireylerde yüzde 60’ı seviyesinde, yurtdışında en az on yıllık mesleksel deneyime sahip bireylerde ise yüzde 80 seviyesinde Gelir Vergisi’nden muaf olacak. Buradaki kiralamalar, Damga Vergisi ve harçların kapsamı dışında olacak.

ÖZEL HUKUK KURALLARI

İştirakçiler ile yabancılar ortasında ve iştirakçilerin kendi ortalarında İstanbul Finans Merkezi bölgesinde yürüttükleri faaliyetler kapsamında özel hukuka tabi her nevi süreç ve kontratlarında, taraflar hukuk seçimi yapabilecek. İstanbul Finans Merkezi bölgesinde bulunan taşınmazlar, projesinde ve idare planında belirlenen hedefler dışında kullanılamayacak.

Çalıştırılan kişi sayısı ile orantılı olarak iştirakçilere prim teşviği üzere farklı teşvikler de verilecek. Merkezde, Merkez Bankası, tüm kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar da olacak. İstanbul Finans Merkezi’nin faaliyet alanlarını, açık bankacılık, aile ofisleri, aracı kurumlar, bölgesel idare merkezleri, dijital bankacılık, finansal kiralama, faktoring ve finansman, fon idaresi, iştirak finans, özel bankacılık, sermaye piyasaları, varlık idaresi, sigorta ve reasürans, yatırım bankacılığı, vergi hukuk ve danışmanlık firmaları ile yeşil finans oluşturacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.