Kadıköy metrosunda bıçaklı saldırıda güvenlik görevlisine ‘görevi ihmal’ davası

İstanbul’da Kadıköy metrosunda yaşanan bıçaklı hücumda güvenlik görevlisinin 1 yıla kadar mahpusu istendi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, saldırgan Emrah Yılmaz’ın Huzurevi Metro İstasyonunda turnikelerden geçtikten sonra metal kapı dedektöründen giriş yaptığı sırada güvenlik kabininde olması gereken Okan Beşikçi’nin yerinde olmadığı belirtildi.

Güvenlik kabininin boş olması nedeniyle, bıçakla geçen Emrah Yılmaz’ın durdurulamadığı belirtilen iddianamede, Okan Beşikçi’nin turnikelerin yanında elinde bulunan cisimle meşgul olduğu bildirildi.

İddianamede incelenen kamera imajlarında kuşkulu metro görevlisinin elinde ya da güvenlik masası üzerinde el dedektörünün de olmadığı vurgulandı.

İddianamede, Bostancı istasyonunda duran trenden inen yolcuların bilgilendirmesi üzerine olayı birinci olarak öğrenen özel güvenlik vazifelisi Ünal Aygenoğlu ile sorumlu güvenlik şefi Ahmet Küçük’ün de tabirlerine başvurulduğu belirtildi.

Her iki metro vazifelisi sözlerinde, istasyonlarda turnikelerden geçen yolcuların birinci olarak kapı dedektörlerinden geçtikleri, sinyal vermesi halinde durduklarını belirttiler. Kapının sinyal vermesi halinde yolcular ve üzerlerindeki eşyaların bu kere el dedektörleri ile arandıkları bildirildi.

“SALDIRGANIN GİRMESİNE PÜRÜZ OLMADI”

Olayda kapı dedektörünün ışığının yanmasına karşın, güvenlik görevlisinin kapı önünde durmayarak misyonunu ihmal ettiği ve bıçaklı saldırganın girmesine mani olmadığı da meslektaşları tarafından tabir edildi.

Eksper raporunun da misyonu ihmal kabahatini ortaya koyduğu belirtilen iddianamede, kuşkulu Okan Beşikçi’nin idari olarak da üst huduttan 2 yevmiye ile cezalandırıldığı vurgulandı. Okan Beşikçi’nin tabirinde, saldırgan Emrah Yılmaz’ın olağan yolcular üzere kartını basarak turnikelerden geçtiği, metal kapı dedektörünün hiçbir halde bıçağa hassas olmadığı ve sinyal vermediğini ileri sürdü.

GÜVENLİK VAZİFELİSİ SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Beşikçi, aygıt sinyal vermiş olsaydı saldırganı durdurabileceğini belirterek, HES kodu uygulaması yaptığı için turnikelerin yanında durduğunu savundu. Beşikçi suçlamayı kabul etmediğini söyledi.

İddianamede, Okan Beşikçi’nin savcılık tabirinde HES kodu uygulaması yaptığını söylemesine karşın, disiplin soruşturmasında annesinin sıhhat sıkıntıları nedeniyle telefon görüşmesi yaptığını tabir ettiği vurgulandı.

CEP TELEFONUYLA İLGİLENDİ KIRMIZI SİNYALİ GÖRMEDİ

Şüphelinin hatadan kurtulmaya yönelik savunma yaptığı belirtilen iddianamede, misyon yapması gereken yerde bulunmadığı, cep telefonuyla ilgilendiği için aygıtın kırmızı sinyal verdiğini görmediği bildirildi.

Kamera imajlarından açıkça anlaşıldığı formda metro vazifelisi Okan Beşikçi’nin, Emrah Yılmaz kapı dedektöründen giriş yaptığı sırada güvenlik kabininde olması ve sinyal üzerine gerekli süreçleri yapması gerekirken, misyon yerinde bulunmayarak sorumluluğunu yerine getirmediği söz edildi.

“GÖREVİ İHMAL” HATASINDAN YARGILANMA

İddianamede, kuşkulu metro görevlisinin yolcuların can ve mal güvenliğini sağlama konusunda misyonunun gereklerini yapmakta ihmal gösterdiği tespiti yapılarak, ‘Görevi ihmal’ hatasından yargılanması istendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.