Kenan Karaman: Beşiktaş’ta hayallerim var

Geçen dönem Beşiktaş’a gelen ve son maçlara kadar atakta beklentileri karşılayamayan Kenan Karaman, Valerien Ismael’le birlikte ligin bitimine bir kaç maç kala sağ kanat-bek durumunda oynamaya başlamıştı. Bu mevkideki performansıyla dönem uzunluğu aldığı tenkitleri övgüye dönüştüren Kenan, Avusturya kampında Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulunarak hem kendi hem de grubun yaşadıklarını anlattı. Geçen dönem beklentilerin çok yüksek olduğunu lakin Şampiyonlar Ligi’ndeki başarısızlığın ve sakatlıkların moral bozukluğuyla bir türlü dengeyi sağlayamadıklarını söyleyen deneyimli futbolcu, kendi performansı için de taraftarların yansısını olağan karşıladığını belirtti.

Antrenmanların hayli ağır geçtiğini tabir eden Kenan Karaman, “Antrenmanlar epeyce ağır geçiyor. Nitekim baya sıkı çalışıyoruz. Bütün grup epeyce fit formda geldi kampa. Hoca da oradan devam etti. Bizim fit olduğumuzu gördü. Daha çok kondisyon yüklü egzersizler oluyor. Bir sonraki kampta da daha ayrıntılı çalışmalara geçeceğiz. Esasen hoca dönem sonunda bizi tembihlemişti. Fit gelmemiz istikametinde bizi uyarmıştı. Ağır bir kamp devri oluyor. Herkes kendine yeterli bakmış. Herkes hem tatilini yapmış hem de uygun çalışmış. Epeyce yüksek tempolu idmanlar yaptık. Çabucak çabucak herkes egzersizleri çok uygun çıkardı” diye konuştu

“YENİ GELENLERİN KADROYA ÂLÂ ADAPTE OLMASINI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Takım olarak çok güzel anlaştıklarını tabir eden Kenan Karaman, “Ortam sahiden çok hoş, eğlenceli. Ekip arkadaşlarımızla, ortamızda çok düzgün anlaşıyoruz. Yeni gelen oyuncuların da kadroya düzgün adapte olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Onlar da rahat bir biçimde kendilerini huzurlu hissetsinler, kadroya en kısa periyotta âlâ katkılar versinler diye ortamıza alıyoruz. Yeni gelen arkadaşlarımız olacak. Onları da bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

“GEÇEN DÖNEM BİZDEN BEKLENTİLER ÇOK YÜKSEKTİ BAŞARAMAYINCA MORALLER BOZULDU”

Siyah-beyazlı grupta geçen sene beklentilerin epey yüksek olduğunu lakin şanssız periyotlardan geçtiklerini belirten Kenan Karaman, “Geçen sene beklentiler baya yüksekti. Bizde kendi beklentilerimizi yüksek tuttuk. Bunları başaramayınca tabi ki moraller baya bozuldu. Avrupa’da aldığımız sonuçlar kadronun moralini baya aşağı çekmişti. Biraz şansızlık da oldu. Koronavirüs hadiseleri ve birinci haflarda yaşanan sakatlıklar oldu. Bir türlü istediğimiz dengeyi sağlayamadık. Neredeyse tam takım olarak hiç alana çıkamadık. Ben de dahil birçok oyuncunun öbür mevkilerde misyon alması gerekiyordu. Geçen dönem gruba genç oyuncular kazandırdık ki, bu bir avantajdı. Lakin olağan ki Beşiktaş ‘ın amacı her vakit şampiyonluktur. Avrupa’da da yeterli sonuçlar almaktır. Onları maalesef başaramadık. İnşallah onu bu dönem telafi edeceğiz” formunda konuştu.

“DUYGUSAL VE ZİHİNSEL BİR ÇÖKÜŞ VARDI”

Geçtiğimiz dönem gösterdiği performansla taraftarlardan reaksiyon gören Kenan Karaman, beklenti yüksek olduğu için gösterilen reaksiyonun de olağan olduğunu lisana getirdi. Avrupa Şampiyonası nedeniyle geçen dönem kadroyla birlikte kamp devri geçiremediğine dikkat çeken 28 yaşındaki kanat oyuncusu, “Geçtiğimiz sezon Beşiktaş’ta tam bir kamp devri geçiremedim. Avrupa Şampiyonası vardı. Onun da tesiri vardı. Ulusal grupla Avrupa Şampiyonası makus geçince hem duygusal hem de zihinsel olarak bir çöküş vardı bende. Sonrasında ekipte da güzel gitmeyince bu ister istemez benim performansıma da yansıdı. Burada taraftarların reaksiyonu pek olağan. Zira, Beşiktaş’ta oynuyorsun. Beklentiler var. Forvet oynadığın vakit beşerler gol bekliyor. Gol atamayınca da natürel ki tenkitler olacak. Ben hakikaten tüm mesleğim boyuncu kendime çok düzgün bakmışımdır. Daima ekstra çalışmalar yaptım. Kendime itimadım her vakit sonsuzdur. Son haftalarda da taraftarla bir samimiyet oldu. Dönemi o denli kapattığım için de çok memnunum. İnşallah bu dönem uygun bir kamp devri geçirip, daha diğer bir performans göstereceğime inanıyorum.” dedi.

“SANTRFORDA TEK BAŞINA OYNAMAK ALIŞTIĞIM BİR DURUM DEĞİLDİ”

Sezon başlarında ileri uçta tek başına misyon yaptığı belirten Kenan Karaman, şöyle konuştu:

“Önde tek başına oynamak, alıştığım bir durum değildi. Onun da tesiri oldu tabi. Lakin hoca o denli misyon verdi. Ben her misyonu en güzel formda tamamlamaya çalışıyorum. Ulusal ekipte daha çok sağ tarafta oynadım. Lakin sol açıta da vazife almıştım. Bunun da tesiri olmuştur lakin yalnızca buna bağlamak gerçek olmaz.”

“HOCA FENERBAHÇE MAÇINDAN EVVEL BENİ ÇAĞIRDI VE SAĞ KANAT İÇİN BANA GÜVENDİĞİNİ SÖYLEDİ”

Geçtiğimiz dönemin son haftalarında kanat bek olarak vazife yapan Kenan Karaman, bu bölgede oynamasının kendi meslek gelişimi için güzel olduğunu söyledi. Son maçlarda yeterli performans sergilediğini belirten Karaman, şu sözleri kullandı:

“O konumu tam sağ bek olarak kıymetlendirmek yanlış olur. Klasik bir sağ bek değil. Daha evvel açıkta oynadığım konumların farklı bir biçimi diyebilirim. Zira hem ofansif hem de defansif olarak vazife yapıyorsunuz. Benim aklıma yoktu bu türlü bir durum. Fakat hoca Fenerbahçe maçından evvel beni odasına çağırdı. Orada ortamızda bir konuşma geçti. Benim orada oynayabileceğimi düşündü. Bana güvendi ve orada oynamak ister misin diye sordu. Bende tabi ki bu türlü kıymetli bir derbi maçta, ‘elimden geleni yaparım’ dedim. Benim için yeni durum olsa bile en düzgün halde değerlendirmeye çalıştım. Sahiden Fenerbahçe müsabakası da dahil son maçlarda düzgün bir performans sergilediğimi düşünüyorum. Benim için de âlâ oldu. Gelişimim için yeni konumlar keşfetmek gelişimim için hoş bir şey. Onun için ben orada oynamam gibisinden bir halim olmadı.”

“3-4-3 DAHA YARARLI BU SİSTEMİ OYNAYACAĞIZ”

Hoca 3’lü sistemde beni orada düşünüyor. Kanat bek olarak geçiyor o durum. Hocamın misyon vermesi halinde son maçlarda olduğu üzere Beşiktaş’ı en yeterli biçimde temsil edeceğim. Ben Almanya’da, Bundesliga’da daha evvel oynamıştım orada. O sistemi kullanan hocalar vardı. Türkiye’de çok fazla görünmeyen bir sistem. Birtakım gruplar yeni yeni denemeye çalışıyor. Nitekim sıkıntı bir sistem. Zor demek istediğim şey sistemin ayrıntıları. Herkesin ne yapacağını bilmesi gerekiyor. Hocamızın geldiği devirde bu sistemi çabucak uygulaması ve bununla birlikte çabucak güzel sonuçlar almamız beni açıkçası şaşırttı. Artık vaktimiz olduğu için daha ayrıntılı çalışıyoruz. Kim nereye gidecek, kimin nerede baskı yapması gerekiyor. Birisi önde baskı yapınca oburlarının nasıl konum alması gerekiyor hakikaten ayrıntılı bir çalışma oluyor. Bu bizi, bu sisteme daha bağlı kılacaktır. Daha yararlı bu sistemi oynayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“SAĞ TARAFA GEÇMEMLE HEM BENİM HEM ROSİER’İN PERFORMANSI ARTTI”

Rosier ile ortalarındaki rekabetin kadroya olumlu yansıyacağını tabir eden Kenan Karaman, “Ben bunu çok olumlu, müspet görüyorum. Ondan evvel Rosier’in o durumda pek alternatifi yoktu. Benim de orada yeterli bir performans sergilemem Rosier ile ikimizi bir rekabete sürükleyecektir. Rekabet her vakit kadro içinde çok yeterlidir. Hem benim hem de Rosier’in performansı artar. Bu rekabetin ikimizi de çok olumlu etkileyeceğine, ikimizin de orada yeterli performans vereceğine inanıyorum” dedi.

“BEŞİKTAŞ’TA HAYALLERİM VAR. BİRİNCİSİ ŞAMPİYON OLMAK”

Yeni dönemde kendisine gol ya da asist gayesi koymadığı lisana getiren Kenan Karaman maksadının geçen dönemden daha uygun olmak olduğunu söyledi. Kenan Karaman kelamlarını şöyle sürdürdü:

”Kafamda bir sayı belirlemedim. Fakat öncelikle geçen yıldan daha güzel olmak istiyorum. Bu formayı giydiğim her maçta nitekim çok gururluyum. Benim de Beşiktaş’ta hayallerim var. Birincisi şampiyon olmak, Beşiktaş ile bunu yaşamak. Bu sene buna çok odaklandım. Bu sene kendimi ona nazaran hazırladım. Hem kamp öncesi hem de artık kampta çok konsantreyim. Gayem öncelikle bu.”

“3 BÜYÜK KADRODAN DA TEKLİF ALDIM”

3 büyük ekipten teklif aldığını söyleyen Kenan Karaman, “Avrupa Şampiyonası’nda misyon aldığım periyotta 3 büyük kadrodan da teklif aldım. Lakin bana en sıcak davranan, en çok ilgilenen Beşiktaş’tı. En hoş hissi bana Beşiktaş verdi. Benim de tercihim hakikaten çok kolay oldu. Beşiktaş’ı tercih ettim ve inşallah bu tercihimle hayallerimi de gerçekleştiririm” tabirlerini kullandı.

“İNŞALLAH ULUSAL FORMAYI TEKRAR GİYERİM”

Tekrardan ulusal ekibe dönmeyi hedeflediğini de belirten Kenan Karaman, “Son 2 kampta, ulusal ekibe çağırılmadım. 4 sene boyunca daima gittim fakat son 2 kamp olmadı. Kuntz hoca ile en son Riva’da antrenman sonrasında görüşmüştük. Hoş bir sohbetimiz oldu. O da takımıyla birlikte bizleri takip ediyor. Beşiktaş’ta güzel bir performans gösterip, inşallah ulusal formayı tekrardan giyerim” diye konuştu.

“3-0 YENİLDİĞİMİZ MAÇTAN SONRA BİZİ TRİBÜNLERE ÇAĞIRDILAR, ORADA ÇOK DUYGULANDIM”

Gelecek dönem için taraftarlara iletisi sorulan Kenan Karaman, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Taraftarlarımız geçen sene bizi inanılmaz biçimde düzgün destekledi. Berbat oynadığımız maçlarda bile inanılmaz biçimde ardımızda durdular. Çok uygun hatırlıyorum, Kasımpaşa’ya iç alanda 3-0 yenildiğimiz maçtan sonra bizi tribünlere çağırdılar. Orada çok duygulandım ve ben hakikaten çok düşündürdü. O yüzden kendimi o kadar odakladım ki bu sene taraftarlarımıza hoş şeyler yaşatmak istiyoruz. Beşiktaş taraftarı her vakit kadrosunun ardında. Düzgün bir performans gösterip, onlarla birlikte inşallah hoş bir dönem geçireceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.