Kılıçdaroğlu “Kandil seçilmemem için o açıklamaları yapıyor” dedi… Ya Cengiz Çandar

Babala TV’de Oğuzhan Uğur’un sunduğu Mevzular Açık Mikrofon programına konuk olan Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: ” Kandil, seçilmemem için o açıklamaları yapıyor.”

Ancak Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili adayı olan Cengiz Çandar’ın açıklamaları, gündemde geniş yer bulmuştu: “Kemal Kılıçdaroğlu, HDP eş genel başkanları Pervin Buldanve Mithat Sancar ile görüştükten sonra mutabakat ortaya koydu. Kürt sorunu mecliste çözülecek. Kürtlerin kendi kendini yönetme hakları da ülkenin diğer kesimlerindeki insanlara olduğu gibi. Yani bugüne kadar olduğu haliyle merkeziyetçi bir ülke değil ademi merkeziyetçi bir yapı ki dünyanın bir çok ileri ülkesi öyle zaten. Türkiye’deki Kürtlerin önemli bölümünün kendilerini bağlı ve ait hissettikleri siyasi hareketin Suriye’deki yansımasıyla, Suriye’nin içinde bir özyönetim bölgesinin oluşması. Kürt sorunu sadece Türkiye için bir hak hukuk meselesi olmanın ötesine çıkarak askeri politikalar, güvenlik, dış politika bir sürü alanlara yayılıyor.”

HÜRREM ELMASÇI YAZMIŞTI

Odatv yazarı Hürrem Elmasçı, 14 Nisan tarihli “Yeşil Sol kulisleri… Cengiz Çandar’ı kuyudan kim çıkardı… Af beklentisi… Alevi adaylar” başlıklı yazısında, Cengiz Çandar’ın neden aday gösterildiğini şu şekilde anlattı: “Cengiz Çandar’ı kuyudan kim/ kimler, niçin çıkardı? Öğrendiğime göre, ‘yurt dışı’ bastırmış! Ve bunun tartışılmasını bile istememiş! ‘Yurt dışı’ niye bu kadar istekliydi? İddiaya göre, yeni Kürt açılımı için!”

Öte yandan Cengiz Çandar, terör örgütü PKK yayın organına verdiği röportajda, PKK elebaşı Abdullah Öcalan ve tutuklu PKK’lılar için “af” talebinde bulundu.

Hürrem Elmasçı, Cengiz Çandar’ı aday gösteren ekibin, af talebinde bulunacağını da belirtmişti.

İlgili haber: Yeşil Sol kulisleri… Cengiz Çandar’ı kuyudan kim çıkardı… Af beklentisi… Alevi adaylar

FETHULLAH GÜLEN’İ YAYINA ÇIKARIP ÖVDÜ

Bir dönem NTV’de program yapan Cengiz Çandar, 1998’de Vatikan’dan dönen FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’i yayına çıkardı, öve öve bitiremedi: “Kaldırın Osmanlı haritasını önümden, ufkumu daraltıyor, bana dünya haritasını getirin, diyen biridir Gülen…”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir