Kioxia ve Western Digital Birleşme Yolunda İlerliyor

Reuters‘in iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, Kioxia ve Western Digital birleşme görüşmelerinde önemli ilerlemeler kaydetti. İki şirket görünüşe bakılırsa şu sıralar anlaşma detaylarını konuşuyor.

TrendForce, NAND bellek üretiminde Kioxia’nın ikinci, Western Digital’in ikinci sırada yer aldığını bildirmişti. Dolayısıyla Western Digital Kioxia’yı bünyesine katarsa, birleşik şirket en büyük flaş bellek tedarikçisi haline gelecek.

Raporlardan devam edecek olursak, eğer anlaşma sağlanırsa yeni oluşumun %43’ü Kioxia’ya, %37’si Western Digital’e ve kalan %20’si de mevcut sahiplere ait olacak. Toshiba’nın halen Kioxia’da %40,6’lık bir hisseye sahip olduğunu da hatırlatalım. Bu nedenle yeni kuruluşun önemli hissedarlarından olmaya devam edecek.

Kioxia ve Western Digital NAND bellekler üretse de iş stratejileri biraz farklı. Kioxia bellek satışına odaklanırken, Western Digital tarafı SSD’ler de dahil olmak üzere NAND tabanlı ürünler satmaya odaklanıyor.

Daha önce Toshiba Memory adıyla bilinen Kioxia, 2018 yılında Bain Capital liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından Toshiba Corp’tan 18 milyar dolara satın alındı. Kötüleşen flash bellek piyasası karşısında Kioxia ilk halka arz planlarını ertelemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir