Konut finansman paketi müracaatları başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs tarihli Kabine Toplantısı’nda “Konut Finasman Paketi” muştusunu açıklayarak, mesken sahibi olmak isteyen vatandaşlara ve inşaat bölümüne düşük faizli kredi ile takviye verileceğini duyurmuştu. Liralaşma stratejisine de kaynak sağlanması planlanan paket kamu bankaları tarafından kullandırılmaya başladı.

Pakette üç farklı takviye duyurulmuştu

Bu paket ile öncelikli olarak birinci konutunu alacakların, sıfır konut alabilmesine yönelik olarak, 120 vadeye kadar 0,89 ve 0,99 oranında faizle konut edinme imkanı tanınıyor. “Konut Finasman Paketi” ayrıyeten başlanmış ve yarım kalmış inşaatların tamamlanmasına yönelik şirketlere sağlanacak kredi formunda açıklanmıştı.

“İlk Meskenim Konut Finansmanı” dayanağı müracaatları başladı

Bugün kamu bankalarına 0,99 faiz oranı ile verilecek “İlk Konutum Konut Finansmanı” dayanağı için müracaatlar başladı.

Başka paketle ilgili koşullar için çalışma sürüyor

“Genişletilmiş Konut Finansman Paketi” müracaat tarihleri, hangi döviz cinslerine ait hesapların bu paket kapsamına dahil edileceği konusu Merkez Bankası tarafından yapılacak düzenlemeyle belirlenecek olduğundan ve döviz/altının havalesi sırasında oluşabilecek ilave fiyatlar konusunda çalışma tamamlanmadığı için daha sonra duyurulacak.

“İlk Meskenim Konut Finansmanı” dayanağı müracaat kaideleri

Konut finans takviye paketi için Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamada, “İlk Meskenim Konut Finansmanı” kullandırım koşullarına ait şunlar kaydediliyor:

  • Birinci Konutum Konut Finansman Takviyesi 2 milyon lira pahasına kadarki birinci el konutlara verilecek, konut kıymeti bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek.
  • Kredi takviyesi kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın birinci konut alımını desteklemek hedefiyle verilecek.
  • Krediye müracaat tarihi prestijiyle müracaat sahibinin, tamamı kendi ismine ya da eşi yahut birebir adreste ikamet eden çocuklarına ilişkin bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.
  • Müracaat sahiplerinin üzerinde paylı taşınmaz kaydı olabilir, lakin birebir aile içinde bir konutun paylı olarak tamamı bulunamaz.
  • Müracaat sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır.
  • 10 yıla kadar vadeli finansman dayanağında, aylık 0,99 faiz oranı uygulanacak.
  • Kredi süreçleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek.
  • Vatandaşlar, bu paketten sadece bir sefer yararlanabilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.