Kredi tartışması TOBB’a taşındı

İş dünyası ile Merkez Bankası ortasındaki krediye ulaşım tartışması Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Dal Meclisleri toplantısına taşındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu gerçek dalın finansman problemine işaret etti. Hisarcıklıoğlu, “Son periyotta finansmana ulaşım zorlaşmış, firmalarımızdan gelen şikayetler artmıştır. Gerçek kesimin isteği, kredi piyasalarında istikrarın hakim olmasıdır” dedi. Hisarcıklıoğlu, yurt içinde enflasyon ve üretim maliyetlerindeki artışların yanı sıra tüm dünyada yükselen ham husus ve güç fiyatlarıyla da karşı karşıya kaldıklarını söz etti.

Toplantıya katılan Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ise “Sağlanan kredilerin rekor artış gösterdiği bu devirde krediye erişim, kredi kullanan firma sayılarına da yansıyacak ölçüde güçlü ve yaygın formda gerçekleşmiştir” dedi. Kendilerine ve iş dünyasına düşen vazifenin reeskont kredisinin gayeli olarak en sağlıklı halde gerçek firmalara ulaşmasını sağlamak olduğunu söyleyen Kavcıoğlu bunda kısmen başarılı olduklarını söyledi.

KAVCIOĞLU: 1 MİLYON 960 BİN FİRMAYA KREDİ VERİLDİ

Kavcıoğlu konuşmasında özetle şu değerlendirmede bulundu:

TL cinsi ihracat ve yatırım kredileri 2022 başından itibaren süratli bir artış göstermiştir. 2022 yılının birinci yarısında sağlanan krediler 2021 yılının tümünün neredeyse iki katına ulaşmıştır. Yatırım ve ihracat kredilerinin toplam krediler içindeki hissesinin yüzde 28 ile son 20 yılın en yüksek düzeyine ulaştığının altını çizmek istiyorum.

Kredi verilen firma sayısı 1 milyon 878 binden 1 milyon 960 bine ulaşmıştır. Reeskont kredilerinin karşılanması konusunda elimizden gelen uğraşı göstereceğiz. Size, bize hepimize düşen vazife reeskont kredisinin maksatlı olarak en sağlıklı bir formda yanlışsız yerlere yanlışsız firmalara ulaşmasıdır. Bizim gayretimiz budur. Bunda da kısmen başarılı olduk. En kısa vakitte enflasyonda kalıcı bir düşüşü amaçlamaktayız. Hedef cari fazla vererek, Türkiye’de daima ve kalıcı fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu çerçevede her türlü makro ihtiyati önlemi almaya devam edeceğiz.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.