Mardin’de 1.5 milyon ton buğday hasadı: Türkiye’nin yüzde 10’unu karşılıyor

Dünyada besinin ehemmiyeti son günlerde daha da ortaya çıktı. Besinin ham unsuru buğday için birçok vilayetimizde şimdiden hazırlıklar başladı. Ülkemizdeki buğday üretiminin yüzde 10 kadarını karşılayan Mardin’de bu dönem 1,5 milyon ton buğday rekoltesi bekleniyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin değerli ziraî üretim merkezlerinden Mardin’de üreticiler tarlalarından yüksek buğday randımanı bekliyor. Kızıltepe ilçesindeki Hububat Ticaret Merkezi’nde müzayede alanları, depolar, silolar ve tarlalarda biçerdöverler hazır hale getirildi. Sulu tarım yerlerinde bir hafta içinde hasat başlayacak.

BÖLÜMÜN BEKLENTİSİ FAZLA

Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi Lideri Mehmet Şerif Öter, Kızıltepe, Artuklu, Derik ve Nusaybin ilçelerini kapsayan Mardin Ovası’nda 3 milyon dekar verimli ekili yerlerinin bulunduğunu kaydetti. Bunun yüzde 70’nin sulanabilir tarım toprağı olduğunu, çiftçilerin kendi imkanlarıyla açtığı artezyen kuyularında sulama yapıldığını anlatan Öter, “Geçen sene yalnızca sulu alanda hasat yapıldı. Bu sene çok büyük umutlarımız var. Mart ayına kadar hoş yağmur yağdı. Kuru alan için can suyu diye tabir edilen nisan yağmurları yağmadı ancak sulu alanlar düzgündür. Geçen sene Mardin Ovası’nda 1 milyon 200 bin ton civarıydı, bu sene 1,5 milyon ton buğday bekliyoruz” diye konuştu.

ADIM ATACAK YER KALMAYACAK

Hasadın çok ağır ve bereketli geçeceğini lisana getiren Öter, şöyle devam etti: “Orta Doğu’nun en büyük hububat merkezimizde günde yaklaşık 3 bin kişi istihdam ediliyor. 247 depomuz var. Her bir depoda yaklaşık 750 ton hububat boşaltabiliyoruz. Etrafımızda üyelerimizin çelik siloları var. Merkezimiz alanında 300 bin tona yakın eser satılıp alınıp koruma edilebiliyor. Yeni mahsule hazırlık yapıyoruz. Önümüzdeki hafta burası cıvıl cıvıl olacak büyük bir hareketlenme yaşanacak. Adım atacak yer bulamayacağız. Biçerdöver tarlada hasat biçecek, kamyonlar peşi sıra gelip eser boşaltacak. Yüklenip batı vilayetlerine ve Mardin OSB’ye gidecek. Buranın buğdayı bu kadar kaliteli ki ülkemizin her tarafına gidiyor.”

GAP SUYU RANDIMANI ARTIRIR

Toprakların ülkenin ulusal serveti olduğunun altını çizen Öter, GAP suyunun bereketli topraklarıyla buluşmasını dört gözle beklediklerini kaydetti. Öter, “Dünyada besinin değeri son günlerde daha da ortaya çıktı. Besinin ham hususu buğday da bu topraklarda çok hoş yetiştiriliyor” dedi.

GAP kapsamında sulama kanallarının bitirilmesini istediklerini belirten Öter, “Sulama kanalı bitirse hem randıman artar hem de maliyet düşer” tabirini kullandı. Remzi Tekin de “Hazırlıklarımız bitti. Bu sene hoş geçmesini bekliyoruz. İnşallah bereketli olur” dedi.
Tekin, GAP suyunun gelmesiyle kuru alanlardan da birebir randımanı alabileceklerini söyledi. Artuklu ilçesinde çiftçilik yapan Tacidin Deniz de bu sene sulu tarımda dönüm başına yaklaşık 800 kilogram buğday beklediklerini kaydetti.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.