Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,5’te sabit tuttu

Haber Merkezi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (Kurul), mart ayına ait politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını açıkladı.

Merkez Bankası, politika faiz oranını yüzde 8,5’te sabit bıraktı.

Faiz kararı beklentiler doğrultusunda geldi

Dün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesinin ardından bugün gözler Merkez Bankası’nın faiz kararına çevrilmişti. Merkez Bankası’ndan faizi sabit bırakması bekleniyordu.

Liralaşma Stratejisi’ne devam

TCMB, faiz kararının ardından kararın gerekçesinde enflasyonu düşürmek için yürütülen çalışmaların ve Liralaşma Stratejisi’nin devam edeceğine karar verildiği paylaşıldı.

“Depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkileri yakından takip edilecek”

Merkez bankası, faiz kararının gerekçesini paylaştığı metinde kararın yeterli olduğuna vurgu yaparak, depremin etkisinden söz etti:

Uygulanan bütüncül politikaların desteğiyle enflasyonun seviyesinde ve eğiliminde iyileşmeler görülmeye başlanmakla birlikte, depremin yol açtığı arz-talep dengesizliklerinin enflasyon üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması deprem sonrasında daha da önemli hale gelmiştir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Kurul, para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir. Depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkileri yakından takip edilecektir.

AYRINTILAR GELİYOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir