Muhalif gazeteciden ‘Arapça broşür’ yalanı: Amaç haber değil mülteci nefretini körüklemek!

Türkiye’de bazı siyasiler ve medya organları ayağıyla mülteciler ve yabancılar üzerinden ırkçı söylem ve paylaşımlar, provokatif boyutlara ulaştı.

Sosyal medyada paylaşılan gönderide, Migros Süpermarketin Arapça broşür hazırladığına yönelik bir iddia ortaya atıldı.

İddiayı ortaya atan isim ise Aykırı gazetesinin yöneticisi Batuhan Çolak. Birçok kişinin paylaştığı broşürdeki yazılar ise Arapça değil Farsça. 

Söz konusu broşür, Migros’un İran’a komşu olan Iğdır’daki şubesinden çıkma. Bu da son derece normal bir durum. Zira Iğdır, İranlı turistlerin uğrak yerlerinden birisi.

Sosyal medya hesabından birçok kişi paylaşıma tepki gösterdi. Müfit Yüksel, “Broşür Arapça değil, Farsça. “Iğdır Şehrine Hoş Geldiniz” diye yazıyor. Iğdır İran’a komşu. Bu son derece normal. Mesela İran’ın Türkiye ile komşu Bazergan Kasabasında Türkçe tabela ve broşürler ne kadar normal ise…Yeter ırkçılığınız.” dedi.

PAYLAŞIMI SİLMEMESİ, AMACIN HABER VERMEK DEĞİL, PROVOKASYON OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

Yaptığı paylaşımla mültecilere yönelik kin ve nefret ateşine odun taşıyan Batuhan Çolak ise, yapılan itirazlara ve düzeltmelere rağmen paylaşımını silmedi. Bu da paylaşım amacının doğru bilgiyi aktarmak olmadığını bariz bir şekilde ortaya koyuyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.