Mutluluğun anahtarı esneklik: İntihar riski azalıyor

İçinde bulunduğumuz çağ, çok süratli değişime sahne oluyor. Bireylerin de bu değişime ayak uydurması hayati kıymet taşıyor. Ruhsal Danışman Dr. Safiye Yılmaz Dinç’e nazaran, bireylerin karşılaştığı sorunlara gösterdiği reaksiyon, bakış açısı ve oluşturduğu seçenekler, bireylerin bilişsel esnekliğini ortaya koyuyor. Bilişsel esnekliğe sahip şahısların esnek olmayan bireylere nazaran daha başarılı olduğunu kaydeden Dinç, bu bireylerin hayatından şad ve memnun bireylere dönüştüğünü anlattı.

Dr. Safiye Yılmaz Dinç

AİLE MÜNASEBETİNE BAKILIYOR

Kişilerin bilişsel esneklik seviyesini incelemek için ana-baba- çocuk ortasındaki ilgiye bakmak gerektiğini söyleyen Dinç, “Bu durum beşerler doğduğu andan itibaren etrafa ahenk konusunda elde ettiği birikimlerin bir yansıması oluyor. Bilişsel esnekliği sağlayan sağlıklı beyin, yaşanan tecrübelerle değişime uğruyor. Bireyin hayatının birinci yıllarında edindiği olumlu tecrübeler, ergenlik ve yetişkinlikteki bağlantıları de kolaylaştırıyor” biçiminde konuştu.

POZİTİF BAĞLANTI VAR

Zor anlarda esnek olmayan şahısların daha çabuk kırılıp düştüğüne dikkat çeken Dinç, “İnsanların kapasitesini ortaya koyabilmesi bilişsel manada esnek olması ve tesirli sorun çözme marifeti de gerektiriyor. Böylelikle bilişsel esneklik ile sorun çözme hüneri ortasında olumlu bir bağlantı olduğu görülüyor” diye açıkladı.

İNTİHAR RİSKİ AZALIYOR

Bilişsel esnekliğin intihar riskini azalttığına işaret eden Dinç. “Bilişsel açıdan esnek olmak, kişinin nizamlı olarak değişen ya da istikrarsız durumlarda seçenek üreterek alternatifleri görebilmesini, böylelikle gerilimle başa çıkabilmesini sağlıyor. Bu his düzenlemesi ve verimliliğini arttıran çok değerli bir özellik. Bilişsel açıdan esnek olabilmek için, aile içindeki örüntü de kıymetli olduğundan çocuğa sorun tahlilinde farklı alternatif yolların olduğu kesinlikle gösterilmeli. Travmatik olsun yada olmasın hayat tecrübelerini yine değerlendirmesi bu süreçte büyük ehemmiyet taşıyor” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.