NATO yüksek hazırlıklı kuvvetin asker sayısını 300 binin üzerine çıkaracak

Stoltenberg, İspanya’nın başşehri Madrid’de 29-30 Haziran’da düzenlenecek tepe öncesinde Brüksel’deki karargahta basın toplantısı düzenledi.

“NATO Mukabele Kuvveti’ni (NRF) dönüştüreceğiz ve yüksek hazırlıklı kuvvetlerimizin asker sayısını 300 bin üzerine çıkaracağız.” diyen Stoltenberg, savunma harcamalarına ait son dataları de paylaştı.

Stoltenberg, üst üste 8 yıldır Avrupalı müttefiklerin ve Kanada’nın harcamalarının ölçüsünü artırdığını tabir ederek yıl sonu prestijiyle 350 milyar doların üstünde ekstra harcama yapılmış olacağını belirtti.

Müttefiklerden 9’unun yüzde 2’lik gayeye ulaştığını ya da aştığını vurgulayan Stoltenberg, 19’unun 2024 prestijiyle bu maksadı tutturma kelamı verdiğini lisana getirdi.

Stoltenberg, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’in tepeye katılacak olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek şunları aktardı:

UKRAYNA İÇİN YARDIM PAKETİ ÜZERİNDE ANLAŞACAĞIZ

“Ukrayna için güçlendirilmiş kapsamlı bir yardım paketi üzerinde anlaşacağız. Bu, inançlı irtibat, dron aykırısı sistemler ve yakıt üzere alanlarda kıymetli dayanak niteliğinde teslimatları içerecek. Daha uzun vadede Ukrayna’nın Sovyet periyodu askeri teçhizatından çağdaş NATO teçhizatına geçişine yardımcı olacağız, savunma ve güvenlik kurumlarını daha da güçlendireceğiz.”

Ukrayna’nın buğdayının ihraç edilmesi konusuna da değinen Stoltenberg, çeşitli NATO ülkelerinin bunun için uğraş sarf ettiğini vurguladı. Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm ve Türkiye, gemilerin Karadeniz’den geçebilmesi ve buğdayın Ukrayna’dan çıkarılması için bir yol bulmak maksadıyla etkin rol oynuyor.” diye konuştu.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ

Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği müracaatlarına ait, “Bu mevzuda ilerleme kaydetmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

25 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü, bugün de İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile görüşeceğini tabir eden Stoltenberg ayrıyeten bugün üç ülkeden üst seviye yetkililerin NATO karargahında görüşme yapacağını söyledi.

Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, (Finlandiya) Cumhurbaşkanı (Sauli) Niinisto ve Başbakan Andersson’un yarın Madrid’de görüşme davetimi kabul etmelerine sevindim.” diye konuştu.

Bir soru üzerine Stoltenberg, Türkiye’nin güvenlik telaşlarının giderilmesi için çok çalıştıklarını lakin bir tarih veremeyeceğini, tepenin de bu manada bir son tarih niteliği taşımadığını vurguladı.

Stoltenberg, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’nin NATO Doruğu’na birinci kere katılacağını, Avrupa Birliği (AB) ve Gürcistan’ın da yer alacağını bildirdi ve Gürcistan, Bosna Hersek, Moldova, Moritanya ve Tunus için yeni takviye paketleri kabul edileceğini duyurdu.

Genel Sekreter, tepede kabul edilecek Stratejik Konseptin Çin’i birinci defa NATO’nun güvenliğine yönelik tehdit olarak sınıflandıracağını kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.