Özel: Erdoğan, Miçotakis’in düğününe kirvelik yaparsa şaşırmamak lazım

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Kendine bu artırımı layık görüyorsun da minimum ücretliye neyi layık görüyorsun diye soruyorduk. Susuyordu. Orada da ısrar ettik. Artık kurulun toplanacağı kıymetli bir bilgidir. Fakat sakın kimse dostlar alışverişte görsün diye taban fiyata göstermelik bir şey değil… Enflasyondaki kayıp kadar artırım yapmasını, yüzde 40 artırımı taban fiyat için CHP olarak bekliyoruz” diye seslendi.

Özel, “Şimdi geçtiğimiz haftalarda yaptığı U dönüşleri ve dün akşam yaptığı büyük U dönüşü (NATO toplantısı) düşünüldüğünde; ben, ‘Miçotakis ile asla görüşmem’ diyen Recep Tayyip Erdoğan, gelecek ay Miçotakis’in düğününe kirvelik yaparsa şaşırmamak lazım” diye konuştu.

Özgür Özel, CHP Gaziantep Vilayet Başkanlığı’nda bugün basın toplantısı düzenledi. ANKA’nın haberine nazaran Özel, özetle şunları söyledi:

DIŞ POLİTİKAYI BU TÜRLÜ İÇ SİYASETE BU KADAR ALET EDERSENİZ, U DÖNÜŞLERİYLE KARŞILAŞIRSINIZ: “Dün akşam İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki çekincelerini Türkiye kaldırdı. CHP’liler, bilmesi gereken bir şey var. İki ay evvel Tayyip Erdoğan, ‘Bunu müzakere bile etmem. Hiç gelmesinler’ diyordu. Biz dedik, diplomaside bu türlü bir şey olmaz. Hiç gelmesinler olmaz. 29 Mayıs günü Bakü dönüşü, uçakta ‘Ben başta olduğum sürece NATO’ya giremeyecekler’ diyordu. Dün giderken itirazlarını lisana getiriyordu ve NATO’ya giremeyeceklerini söylüyordu. Herkes de ona inanıyordu. Ben 16 Haziran 2022 günü sayın Genel Liderimizin başkanlığında Dış Siyaset Müşavere Şurası Toplantısı’na katıldım. O toplantıda 10 Haziran günü; ‘Ben baştayken giremeyecekler’ dedikten 11 gün sonra, bugünden de 19 gün evvel hepsi birden şunu dediler: ‘Göreceksiniz. Haziran ayının sonundaki NATO tepesinde Türkiye, NATO’ya girmesine dayanak verecek.’ Ve son gün ikna ettiler. Dün bir mutabakat metni oldu. Muhtıra imzalandı. Muhtıranın satır satır takipçisi olacağımızı buradan herkes bilsin. Lakin muhtırada daha evvel ‘Şu terör örgütünü, terör örgütü olarak kabul etmezlerse olmaz’ diyenlerin muhtıradaki muhakkak yuvarlak cümleler fit olduklarını da gördük. Yani İstanbul’da, Ankara’da aslan kesilenlerin, gittiği yerde o kükremeleri sürdürmediğini ve gittiği yerde diplomasinin getirdiği noktada bir mutabakat metninin o denli Türkiye’de haykırdığı üzere baya da oldurttuklarını gördük. Siz, dış politikayı bu türlü iç siyasete bu kadar alet ederseniz, işte bu türlü tutarsızlıklarla, bu türlü çarklarla bu türlü U dönüşleriyle ve bu türlü mahcubiyetlerle karşılaşırsınız.

MİÇOTAKİS NARALARI DEVAM EDİYOR: Artık, İsveç, Finlandiya naraları bitti Miçotakis naraları devam ediyor. Edecek. Zira bir düşmana muhtaçlığı var onun. Dış siyasette ona bağırarak iç siyasette güç devşirecek. Artık geçtiğimiz haftalarda yaptığı U dönüşler ve dün akşam yaptığı büyük U dönüşü düşünüldüğünde; ben, ‘Miçotakis ile asla görüşmem’ diyen Recep Tayyip Erdoğan, gelecek ay Miçotakis’in düğününe kirvelik yaparsa şaşırmamak lazım.

BENDE U DÖNÜŞÜ YOK’ DİYENİN DÜN MECLİS’TE TALEP ETTİĞİ ÖDENEK ÇIKARILDI: Ek bütçe Meclis’ten geçti. Cumhurbaşkanı ödeneği çıkarıldı. Birinci geldiğinde çaktırmadan baz ödeneği yüzde 20, maaşına yüzde 40 artırım yapıyorlardı. Bunu kamuoyuna söyledik. Günlerce sustu. İtirazlardan sonra dedi ki ‘Efendim o vakit ben bunu kendim için değil, maaşıma endeksli emekli Cumhurbaşkanları, milletvekilleri, bakanlar için…’ E çıkar dedik onları öbür bir şeye bağla. En sonunda yıllardır bu tip işlerde dediğinden geriye adım atmayıp, ‘Bende U dönüşü yok’ diyenin dün Meclis’te talep ettiği ödenek çıkarıldı. Yüzde 40 maaşına yaptığı artırım, toplumsal hassaslıktan ötürü geri alınmış oldu.

YÜZDE 40 ARTIRIMI MİNİMUM FİYAT İÇİN CHP OLARAK BEKLİYORUZ: Kendine bu artırımı layık görüyorsun da minimum ücretliye neyi layık görüyorsun diye soruyorduk. Susuyordu. Orada da ısrar ettik. Artık komitenin toplanacağı değerli bir bilgidir. Lakin sakın kimse dostlar alışverişte görsün diye taban fiyata göstermelik bir şey değil… Enflasyondaki kayıp kadar artırım yapmasını, yüzde 40 artırımı taban fiyat için CHP olarak bekliyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.