Rus petrolünü Yunan gemileri taşıyor

KARAR | ALMANYA

Avrupalı şirketler Rusya ile olan ticaretlerini minimal seviyeye indirmeye çalışırken, Yunan gemileri Rus petrollerini taşıma işinde Ukrayna savaşının başlamasından sonra kapasitelerini artırdı. Rusya petrolüne karşı AB yaptırımları ham petrol için Aralık 2022’de ve petrol eserleri için Şubat 2023’de devreye girecek. Bu yaptırım yalnızca AB sigortalarının taşıma sigortası yapmamasını kapsıyor. Fakat bu sigortaları yapan Rus şirketleri olduğu için bu yaptırımın caydırıcı olması beklenmiyor.

Yunan gemileri için Rus petrolü en değerli iş kaynağı. Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’in Atina’da bir konferansa görüntü bildirisi ile katılıp Yunanistan’dan Rus petrolünü taşımayı bırakmaların istemesi de bir şey değiştirmedi. Yunan armatörler dünya genelinde Rus petrollerinin yüzde 51’inin taşımasını yapıyor.

S&P isimli tahlil şirketinin iddialarına nazaran Rus petrollerinin yüzde 51’ini Yunan armatörler taşırken, Çin gemileri yüzde 19 ve Rus gemileri yüzde 6 oranında Rus petrolünü dünyanın çeşitli limanlarına ulaştırıyor.

Taşımanın güçleşmesi, batılı şirketlerin Rus petrolü taşımaktan kaçınması ile transport fiyatları bir oldukça yükseldi. Küçük çaplı bir Yunan tankeri Waldiwostok’daki bir petrol terminalinden aldığı petrolü Çin’e taşımak için 1,6 milyon dolar fiyat alıyor. Bu savaşa öncesi fiyatlarına nazaran üç kat daha fazla

Bazı Yunan armatörler imajları zedelenir tasası ile Rus petrolü taşımaktan kaçınırken, birden fazla Yunan şirketi için Rus petrolü taşıması vazgeçilmez bir ticaret. Mayıs ve Haziran aylarında Rus petrolü taşıyan Yunan armatörleri kapasitelerini yüzde 41 oranında arttırdı.

Yunanistan’ın petrol taşımasında bu kadar aktif rol alması aslında tabi bir sonuç. Yunanlar deniz nakliyatında bir “dünya gücü“. Yunan armatörlerin sıvı unsurları taşıyan deniz tankerleri filosu Avrupa’nın yüzde 59 ve dünyanın yüzde 21’lik filolarına denk düşüyor. Yunan armatörlere ilişkin 5 bin 500 tanker dünya denizlerinde sıvı yük nakliyatı yapıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.