Rusya Merkez Bankası Lideri Nabiullina’dan itiraf: Şirketler ve vatandaşlar için sıkıntı olacak

Rusya Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina, ülke iktisadının girdiği yapısal dönüşüm süreci nedeniyle mali kaynaklara gereksinim duyacaklarını belirterek, “Önümüzdeki çeyrekler kolay olmayacak. Dönüşüm devam ettikçe hem şirketler hem de vatandaşlar için güç olacak.” dedi.

Nabiullina, Rusya Bankalar Birliği’nin başşehir Moskova’da düzenlediği toplantıda, Rus iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

Yaptırımların birinci periyodunda yaşanan şoklara karşı adımlar attıklarına işaret eden Nabiullina, “Aldığımız tedbirler, ortaya çıkan problemlerle gayret etmeyi amaçlıyordu. Sonuç olarak da mali istikrarı muhafazayı ve enflasyonist bir sarmalın yaşanmasını önlemeyi başardık.” dedi.

Nabiullina, sağlanan muvaffakiyete karşın rahat bir nefes alınmaması gerektiğini vurgulayarak, “Tam aksine, ülke iktisadının girdiği yapısal dönüşüm süreci nedeniyle mali kaynaklara muhtaçlık duyacağız. Önümüzdeki çeyrekler kolay olmayacak. Dönüşüm devam ettikçe hem şirketler hem de vatandaşlar için sıkıntı olacak.” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle siyaset faiz oranını 28 Şubat’ta yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkarmıştı. Banka, bugün gerçekleştirdiği toplantıda faizi son olarak yüzde 11’e düşürdü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.