Türkiye ve ABD’den ortak açıklama: ”İş birliği teyit edilmiştir”

Dışişleri Bakanlığı ile ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, ‘Türkiye- ABD Stratejik Sistemi Üçüncü Tıp İstişareleri’ hakkında ortak açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, Türkiye ve ABD’nin NATO müttefiki iki dost olduğu vurgulanarak, “Türkiye- ABD Stratejik Sistemi’nin üçüncü tıp istişareleri, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın başkanlığında 15 Eylül 2022 tarihinde Washington’da gerçekleştirilmiştir. ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland da istişarelere iştirak sağlamıştır. Bu çerçevede, Türkiye ile ABD ortasındaki esaslı paydaşlık bağından ve düzenek çerçevesinde daha evvel yapılan görüşmelerden hareketle, NATO müttefiki iki ülke ortasındaki güçlü iş birliği teyit edilmiş, ikili ilgiler ile stratejik ve global sıkıntılara dair kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuştur” sözleri kaydedildi.

“TARAFLAR, SAVUNMA İŞTİRAKİNİN GÜÇLENDİRİLMESİNE DAİR ORTAK TAAHHÜTLERİNİ TEYİT ETMİŞLERDİR”

Türkiye ile ABD ortasındaki savunma iştirakinin daha da geliştirilmesine dair taahhütlerin teyit edildiği aktarılan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Toplantıda Türkiye ile ABD ortasındaki ikili münasebetlerin temellerini oluşturan ekonomik, güvenlik, kültürel ve toplumsal derin bağlar gözden geçirilmiştir. Taraflar, milletlerarası barış ve istikrarın desteklenmesine ve Türkiye ile ABD ortasındaki sarsılmaz savunma iştirakinin daha da geliştirilmesi ve güçlendirilmesine dair ortak taahhütlerini teyit etmişlerdir. İkili ticari münasebetlerde son devirde sağlanan büyümeden duyulan memnuniyeti lisana getirmişler ve ekonomik iş birliğini her alanda daha da ilerletmek konusundaki kararlılıklarını vurgulamışlardır. Taraflar ayrıyeten, Türkiye ile ABD’nin global kamu sıhhati ile besin ve güç güvenliğini desteklemek konusunda ortak iradeye sahip olduklarını belirtmişler, keza, güç arzı, erişimi, verimliliği ve bağımsızlığını güçlendirmek için de birlikte çalışacaklarının altını çizmişlerdir. Taraflar, bölgede yaşanan siyasi gelişmeleri ele almışlar, transatlantik bağların güçlendirilmesinin ehemmiyeti üzerinde fikir teatisinde bulunmuşlar, terörizmin her türlü biçim ve tezahürüyle çabanın gerekliliğini vurgulamışlardır.”

“HEYETLER, UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DAYANAKLARINI YİNELEMİŞLERDİR”

Gelecekte üst seviyeli karşılıklı ziyaretlerin sürdürülmesi konusunda mutabık kalındığı aktarılarak, “Heyetler, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne güçlü dayanaklarını yinelemişler, NATO’nun birliği ile ortalarındaki eşgüdümün daha da güçlendirilmesi imkanlarını ele almışlardır. ABD, Ukrayna tahılının Karadeniz’den inançlı geçişinin sağlanmasına yönelik İstanbul muahedesinin hayata geçmesi için Türkiye’nin sergilediği arabuluculuk eforlarından duyduğu memnuniyeti lisana getirmiştir. Taraflar, Ortadoğu ve Afrika dahil dünyanın çeşitli bölgelerinde Türkiye ile ABD ortasında mümkün iş birliği fırsatlarını değerlendirmişler, Güney Kafkasya’da barışın teşvikinin ehemmiyetini vurgulamışlardır. Her iki taraf da aktif ve samimi görüş alışverişinin devamından duyulan memnuniyeti lisana getirmiş, gelecekte üst seviyeli karşılıklı ziyaretlerin sürdürülmesi konusunda mutabık kalmıştır. Türkiye ile ABD, müteakip Stratejik Düzenek toplantılarında, münasebetlerde sağlanan ilerlemeleri ve yeni iş birliği alanlarını gözden geçireceklerini söz etmişlerdir” denildi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.