Ünlü Aktörün Cüzdanındaki Bu Altcoin’ler Çalındı!

Aktör ve komedyen Bill Murray’in iş ortakları tarafından kontrol edilen altcoin Ethereum cüzdanı dün gece hacklendi.  İşte detaylar…

Bill Murray’in altcoin yatırımları çalındı

Yaklaşık 174.000 dolar değerinde Wrapped Ethereum çalındı ​ Bu da Murray’in son NFT yardım müzayedesinde toplanan fonların neredeyse tamamına denk geliyor. Murray’in The Chive ve Project Venkman’daki ortaklarına göre, hayatından ilham alan resmi NFT’leri satmak için kullanılan aktör ve komedyen Bill Murray’e bağlı Ethereum cüzdanı, bu hafta bir yardım müzayedesinin tamamlanmasının ardından dün gece saldırıya uğradı.

Sonuç olarak, cüzdandan saldırı sırasında yaklaşık 174.000 dolar değerinde yaklaşık 110 Wrapped Ethereum (WETH) çalındı. Fonlar, bu hafta Coinbase NFT’de 119.2 WETH veya satış sırasında yaklaşık 185.000 dolar toplayan özel, tek bir NFT’nin açık artırmasının ardından cüzdandan çalındı. Tüm fonlar hayır amaçlıydı. Murray’in ortak sahibi olduğu Blockchain girişimi Project Venkman’dan Gavin Gillas, dün gece cüzdandan 108.03 WETH’yi (yaklaşık 171,500 dolar) kaldıran yetkisiz bir işlem fark ettiğini ve ardından 1,73 WETH (yaklaşık 2,750 dolar) için başka bir işlem fark ettiğini söyledi. Gillis, WETH’in çalındığı tek işlemlerin bunlar olduğunu doğruladı.

Cüzdan ayrıca, Murray’in CryptoPunks, VeeFriends ve Damien Hirst sanat eserleri de dahil olmak üzere iş ortakları aracılığıyla sahip olduğu diğer NFT’lerle birlikte Bill Murray 1.000 projesinden gelecek hafta satılacak olan yaklaşık 800 Ethereum NFT’sini de içeriyordu. NFT’lerin hiçbiri çalınmadı ve kalan tüm Bill Murray 1.000 NFT – diğer projelerden gelenlerle birlikte – takip eden saatlerde başka cüzdanlara taşındı.

Chainalysis devreye girdi

Murray’in desteklediği komedi ve eğlence sitesi The Chive’ın CEO’su Gillas ve John Resig, saldırının ardından bir polis raporu sunduklarını ve hızlı bir şekilde Blockchain adli tıp ve güvenlik firması Chainalysis’in hizmetlerini devreye aldıklarını söyledi. Ayrıca hırsızlıkla ilgili olarak Coinbase NFT ile iletişim kurdular. Gillas, “Dün gece saldırıyı öğrendikten sonra 10 dakika içinde Chainalysis’i devreye soktuk,” dedi. “Bununla ilgili daha büyük bir raporları olacak ve hala tüm konuları araştırıyorlar.”

Chainalysis soruşturması devam ediyor, ancak Gillas, saldırganların cüzdan tüketen bir istismar yoluyla yetkisiz erişim elde ettiğine inanmakta. Bu tür saldırılar tipik olarak cüzdan sahibinin yanlışlıkla dolandırıcılık yapmak için kullanılan bir bağlantıyla etkileşime girmesinden sonra meydana gelir. Çoğu durumda, cüzdan sahibi meşru bir amaç için olduğuna inandıkları bir işlemi imzalar. Ancak aslında cüzdanın tokenlarına geniş erişim hakları sağlar ve bu varlıkları çalmak için kullanılabilir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi ilkbahar ve yaz aylarında, diğer araçların yanı sıra ele geçirilen Twitter hesapları kullanılarak benzer bir dolandırıcılık dalgası patlak verdi.

Çalınan fonlar için bağış toplanıyor

Ancak bu durumda saldırganın farklı bir giriş noktası olabilir. Gillas, bir Project Venkman çalışanının dün cüzdanını boşalttığını ve bunun Gillas’ın teoriye göre istismarı kaçırılmış bir iş bilgisayarına bağlayabileceğini söyledi. Çarşamba günü tamamlanan Bill Murray NFT müzayedesi, Chive Charities girişimi için para toplamak amacıyla oluşturuldu. Para, Resig’in inatçı epilepsi ile birlikte nadir bir CLDN5 gen mutasyonunun etkileriyle mücadele ettiğini söylediği Evelyn adlı üç yaşındaki bir kızın bakımını desteklemek için ayrıldı.

Müzayede galibi Brant Boersma tarafından ödenen ETH fonları çalınırken, birisi bağışın yerini almak için şimdiden harekete geçti. Resig, ikinci teklif veren kişinin, çocuğun tıbbi bakımına yönelik fonların yerine 120 ETH bağışladığını söyledi. Saldırıya uğrayan fonlar kurtarılırsa, Evelyn’in bakımı için de bağışlanacaklar. Resig, kötü bir durumu eskisinden daha olumlu bir duruma dönüştürme umuduyla, Chive, Evelyn’e yardım etmek için ek bağışları toplamak için bir GoFundMe sayfası başlattı ve başlangıç ​​hedefi 25.000 dolar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.