Xiaomi akıllı telefonlarını güneş enerjisi ile şarj edecek! [Güneşe vergi ödeyebilirsiniz]

Xiaomi Mobile Software şirketi geçtiğimiz günlerde Solar şarj yöntemi adlı bir patent başvurusunda bulundu. Patent bilgilerine bakılırsa artık akıllı telefonlarımızı güneş enerjisi ile şart etme dönemi geliyor.

Güneş Paneli içeren özel kapaklar geliyor

Yayınlanan patentin özetine değinecek olursak, ışık algılama modülü kullanılarak elde edilen güneş ışığı, akıllı telefonların bataryalarını şarj edebilecek. Güneş ışığının yoğunluğu belirlenmiş koşulları karşıladığında, arka kapata yer alan bir mekanizma devreye girerek güneş ışığının toplama modülüne ulaşmasına ve cihazın şarj olmasına izin verecek.

Patentin içerisinde güneş enerjisini elektriğe dönüştürmek için kullanılan bir modül bulunuyor. Bu yöntemle depolanan enerji, telefonları şarj etmek için kullanılabilir hale gelecek. Görünüşe göre Xiaomi, etraftaki güneş ışığı miktarını algılayabilen ve yeterli duruma ulaştığında açılan bir güneş panelli kasa tasarlamış olacak.

Bu alınan patent henüz hayata geçmemiş olsa da ileride Xiaomi akıllı telefonlarının bu sayede daha uygun fiyatlı olması bekleniyor. Patentin yayınlanması halinde ise sektördeki diğer rakip şirketlerin de buna benzer teknolojiler geliştirmesine katkı sağlamış olacak. Aslında bu plan, Xiaomi’nin yenilenebilir şarj panelinin patentini aldığı 2018 yılına kadar dayanıyor. Bu nedenle yeni patent, önceki patentin bir evrimi niteliğinde görünüyor.

Yakın gelecekte Xiaomi, Redmi ve POCO akıllı telefonlarda entegre küçük güneş panelleri görmemiz oldukça olası gibi görünüyor. Şirket teknolojiyi sadece akıllı telefonlarla sınırlamıyor. Bu teknoloji örneğin ev aletlerinde veya elektrikli araba projesinde de kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir