YÖK’ten ‘genel af’ açıklaması

Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, genel affın meclisin iradesiyle yakında gündeme geleceğini söyledi.

Batı Akdeniz Üniversiteler Birliği (BAÜB) toplantısına katılmak, çeşitli temaslar ve incelemelerde bulunmak için Isparta’ya gelen YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Rektörlüğü’nü ziyaret etti. Ziyarette Lider Özvar’ı ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler karşıladı.

Burada gazetecilere açıklamada bulunan YÖK Lideri Özvar, genel affın meclisin iradesiyle yakında gündeme geleceğini söyledi. Özvar, “Genel af Türkiye’nin gündemindedir. Meclis ile Yükseköğretim Şurası ortasında bir temas kelam konusu. Bizler Yükseköğretim Şurası olarak genel affın hudutları konusunda meclisteki milletvekillerimiz ve ilgili partilerin sorumluları ile bilgileri paylaşacağız. Bu hususta bizden beklenen her türlü bilgiyi ve datayı meclisimizle paylaşacağız. Genel affın meclisin iradesiyle yakında gündeme geleceğini sizlerle paylaşabilirim” dedi.

SINAV MÜDDETİ 30 DAKİKA UZADI

3 milyon 250 bine yakın genç adayın imtihana gireceğini belirten YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, şöyle konuştu:

* “Sınavla alakalı şunu da söylemek isterim. Evet imtihan müddeti 30 dakika uzadı, lakin imtihanın yahut imtihan sorularının zorluğu yahut kolaylığı hakkında Yükseköğretim Heyeti Lideri olarak ben de hiçbir şey bilmiyorum. Bu hususta soruları hazırlayan uzman öğretmenlerimiz ÖSYM’de şu anda bu işleri tamamlıyorlar.

* Bırakın Yükseköğretim Şurası Başkanı’nın bu sorular hakkında bilgisi olmasını, ÖSYM Liderinin yahut öteki bir kısmın bu soruları bilme imkanı ve ihtimali kelam konusu değildir. Hasebiyle sorular da bizim için sürpriz olacak.

Bazen basında spekülasyon yapıldığını kaydeden Başkan Özvar, “O spekülasyonların önünü almak isterim. Birkaç yıldır imtihan mühleti ile alakalı binlerce, on binlerce bu hususta talep ve istek, şikayet vardı. Aslında biz bu beklentiyi ve tabir yerindeyse şikayetlerin gereğini yapmış olduk. Öğrencilerimiz biraz daha fazla mühlet sorularda iştigal edeceklerdir. Bu performansın artmasına, ruhsal motivasyonun yükselmesine ve muhtemelen rekabetin artmasına vesile olacaktır” tabirini kullandı. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.