Yüksek çıkar vaadiyle 20 milyonluk vurgun! ‘Turgo Shared’ dolandırıcılığında yeni gelişme

Balıkesir merkezli online olarak işleyişe başlayan ‘Turgo Shared’ sistemiyle ilgili gözaltına alınan 26 şüpheliden 16’sı Balıkesir Adliyesine sevk edilirken, G.T.’nin de ortalarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı. Sisteminin birinci belirlemelere nazaran 20 bin şahsa ulaştığı ve yaklaşık 20 milyon TL toplandığı belirlendi. Öte yandan sistem tarafından mağdurlara atılan ileti da dikkat çekti.

Balıkesir’de, kendisini Japonya merkezli bir firmanın temsilcisi olarak tanıtıp, itimat sağlayan ve emekli polis memuru olduğu öğrenilen G.T., teze nazaran, online Turgo Shared sistemi üzerinden üyelikler yapmaya başladı.

BALIKESİR’DE BAŞLADI, 10 İLE YAYILDI

Sistem üzerinden 174 dolardan başlayan fiyatlarla giriş yapan üyelere yatırdıkları anaparayı 20 gün içerisinde geri alacakları söylendi.

Ardından ise sistem nizamlı olarak çalışmaya başladı. Anaparalarını alan üyeler kara geçmeye başladı. Sistem, birinci belirlemelere nazaran Balıkesir merkezli 10 ile yayıldı.

20 BİN ÜYE, 20 MİLYON TL

Şu ana kadar yaklaşık 20 bin üyeye ulaştığı ve 20 milyonun üzerinde para toplandığı tespit edilen Turgo Shared uygulamasında, birinci olarak üyelere sistem üzerinden bisiklet ve motosiklet seçeneği sunulurken, artan talep sonrasında kıymeti 800 bin TL’yi bulan lüks arabalar de eklendi.

27 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yüksek kar dağıtan sistemin çöktüğünün duyulmasının akabinde ise para yatıranlar, polise dolandırıldıkları gerekçesiyle şikayetçi olmaya başladı. Başlatılan soruşturmada sistemi Türkiye’de kurduğu ileri sürülen G.T. ile birlikte 26 kişi gözaltına alındı, 1 şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınan 26 bireyden 10’u emniyetteki sözlerinin akabinde özgür bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 16 şüpheliden 12’si isimli denetim kaidesiyle özgür bırakılırken, G.T.’nin de ortalarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

“BİZ SİZİ DOLANDIRDIK”

Sisteminin kapanması sonrasında mağduriyet yaşayan bir vatandaşın sözü dikkat çekmişti. Şirketin Balıkesir’deki ofisine baskın yapıp ofiste camlar ve kapıları kıran vatandaş, “Dalga geçer üzere ‘Biz sizi dolandırdık, bu bizim sorumluluğumuz özür dileriz’ diye ileti attılar. Ben de soluğu daha evvelden adresini bildiğim ofiste aldım. Her yeri kırıp döktüm. Paramparça yaptım. Sonuna kadar değdi. Hiç pişman değilim” demişti. (DHA/İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.