Yunanistan’da güç krizi tedbiri: Kamuda klimalar 26 derece altına düşmeyecek

Yunanistan’da hükümet, global güç krizi nedeniyle kapsamlı bir tasarruf programı açıkladı. Güç, Maliye ve İçişleri bakanlıklarının hazırladığı plan, güç masraflarının bu yıl içinde bir evvelki yıla nazaran yüzde 10, 2030’a kadar da yüzde 30 oranında azaltılmasını öngörüyor.

Yunan Radyo ve Televizyon Kurumu ERT’ye konuşan Güç Bakanı Kostas Skrekas, kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yönetmelikle yaz aylarında klima aygıtlarının soğutma alt sonunun 26 derece olarak belirlendiğini bildirdi.

Sokak aydınlatmasının da gerekli olan minimum seviyeye indirilmesi öngörülüyor. Skrekas, mevcut güç krizi nedeniyle bu tedbirlerin katiyetle gerekli olduğunu belirterek klima aygıtları ve sokak aydınlatmasında yıllık masrafın 800 milyon euro civarında olduğunu söyledi.

ÖNGÖRÜLENİN ÜSTÜNDE TÜKETEN KURUMLAR KENDİ BÜTÇELERİNDEN ÖDEYECEK

Buna nazaran, tedbirlere ahengin denetlenmesi mümkün olmayacağı için kontrol yıl sonu faturalarına bakılarak yapılacak. Güç için öngörülen masrafları aşan kurum ve kuruluşlar, fazla ölçüsü bütçelerinden geri ödemek zorunda kalacak. Öngörülenin altında güç tüketen kurumlar ise bütçelerine yapılacak ödenekle “ödüllendirilecek”.

Program, klima aygıtlarının bakımı, soğutma ve ısıtma sistemlerinde akılcı ayarlamalar yapılması ve her kuruma akılcı güç tüketiminden sorumlu olacak bir güç yöneticisi atanmasını da öngörüyor. Ayrıyeten kamu binalarında pencerelerin değiştirilmesi, yalıtım, ısıtma ve soğutma sistemlerinin yenilenmesi üzere tedbirler de alınacak.

KAMU KURUMLARININ ELEKTRİK MASRAFININ 1.1 MİLYAR EUROYU BULMASI BEKLENİYOR

Kapsamlı güç tasarruf planı yalnızca kamuyu kapsamıyor. Güç Bakanı, vatandaşların da eski klima aygıtı ve eski buzdolaplarını Yunanistan hükümeti ve Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği program kapsamında etraf dostu yeni modellerle değiştirebileceğini belirtti. Maliye Bakanlığı sözcüsü, müracaatların internet üzerinden bürokrasi olmadan rahatça yapılabileceğini açıkladı.

ERT’nin haberinde tüketim ölçüsü tıpkı kalmasına karşın kamuda güç masraflarının son yıllarda büyük artış gösterdiğine yer verildi. Buna nazaran 212 bin kamu binasında elektrik masrafları 2020’de 596 milyon eurodan 2021’de 956 milyon euroya yükseldi. 2022’de sayının 1 milyar 165 milyon euroya çıkması bekleniyor.

İspanya hükümeti de geçen ay emsal bir uygulamaya giderek yaz aylarında kamu binalarında kullanılacak klimalar için 27 derece sınırlaması getirmişti. Alınan yeni önlemler uyarınca, kış aylarında ise ofislerdeki sıcaklığın 19 derecenin üzerine çıkarılamayacağı belirtilmişti. (DW Türkçe)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.