Yüzleşmeye Cüretiniz Var Mı? İnsanların En Yaygın 10 Fobisi! İşte Ortak Kaygılarımız

Bu dehşetler zayıflatıcı olabilir, insanları büsbütün yaşamaktan alıkoyabilir yahut tetikleyicilerden kaçınmaya odaklanan bir rutin oluşturmalarına neden olabilir.

İnsanlığın en yaygın fobilerinden kimileri, yükseklik yahut karanlık korkusu üzere âlâ bilinmektedir. Bununla birlikte, başkaları, sizin hakkınızda ne düşünebilecekleri konusunda kaygı nedeniyle yabancılarla konuşma korkusu üzere daha az biliniyor. Kendinizi bu endişelerden kurtarmak için onları anlamalısınız. Endişelerinizi yadsımak, kanalı değiştirmek yahut konuşmaktan kaçınmak kâfi değildir.

KORKULARIMIZ BİR MUHAFAZA İÇGÜDÜSÜDÜR

Korkunun kıymetli bir vazifesi vardır: bizi hayatta tutmak. O olmadan, acı yahut mevt korkusu olmadan tehlikeli hayvanlara meydan okuyabilir yahut kendimizi uçurumlardan aşağı atabiliriz. Bu bir muhafaza içgüdüsüdür.

Ancak irrasyonel dehşetler, hayat kalitemizi etkileyerek hayatın zevklerinden geri çekilmemize neden olabilir. Kaygı bu düzeye ulaştığında fobiye dönüşür. Fobilerde, zihniniz psikolojinin ” otomatik niyetler ” dediği şeyi oluşturmuştur – korkulan durum her gerçekleştiğinde, beyniniz otomatik olarak bir ileti alır (amigdalada) ve bedeniniz rahatsız edici duyumlarla reaksiyon verir ve “tehlikeden” uzaklaşmaya çalışır. ”

SOSYAL FOBİ TÜM İNSANLIĞI DERİNDEN ETKİLEMEYE DEVAM EDİYOR

Sosyal dert olarak da bilinen bu fobi çeşidi, insanların yargılanmaktan korktukları için diğerleriyle etkileşim kurmaktan korktukları çok çeşitli durumları kapsar. Toplumsal telaştan muzdarip beşerler, meslektaşlarının önünde sunum yapmakta, topluluk önünde konuşmakta, partilere gitmekte yahut yalnızca diğerleriyle sohbet etmekte zorlanabilirler. Toplumsal telaşın Amerikalıların %12’sini etkilediğini öğrenmek sizi şaşırtabilir , fakat hastalar ekseriyetle terapiye başvurmazlar zira bu toplumsal temas gerektirir, bu da birçok kişinin asla üstesinden gelemeyeceği manasına gelir.

YÜKSEKLİK KORKUSU BİRÇOK İNSANI SARIP SARMALIYOR ADETA ESİR ALIYOR

İnsanların %3-6’sı yükseklik endişesinden mustariptir , bu da yüksek rastgele bir yerden kaçınmaları gerektiği manasına gelir ve yalnızca merdivenlerden çıkarken bile, üst çıkarken baş dönmesi yaşayabilir yahut bir şeye tutunma gereksinimi duyabilirler. . Bir tema parkında, bu insanları bir roller coaster seyahati için otomobile atlamak küçük bir muvaffakiyet değil.

BAŞ BELASI YILAN, BÖCEK, ÖRÜMCEK KORKUSU

Birçok insan, en yaygın böcekler, yılanlar ve örümcekler olmak üzere hayvan temelli fobilerden muzdariptir. Bu hayvanların memelilerden çok farklı olması, bu güçlü isteksizliğin en önemli nedenidir, lakin kimileri zehirlidir, yani ısırmaları yahut sokmaları ağır bir tepkiye, hatta öldürmeye neden olabilir. Yalnızca küçük bir yüzdesinin tehlikeli olması değerli değil – dehşet devam ediyor.

KAPALI ALAN KORKUSU HANGİMİZDE YOK

Bu yeterli bilinen dehşete klostrofobi denir ve asansörler yahut penceresiz odalar üzere küçük alanlarda bulunmayı dayanılmaz hale getirir. Kişi, oda giderek küçülüyormuş üzere bir sıkıştırma hissi duyar. Kimi beşerler da bu hissi insan kalabalığında, hatta açık havada bile hissederler.

UÇMA KORKUSU DA HİÇ HAFİFE ALINMAMALI

Uçma korkusu, global nüfusun %40’ını etkiliyor ve %2,5’inin klinik fobisi olduğu kestirim ediliyor . Bu kaygı, insanların hayatlarını büyük ölçüde bozabilir, zira havada saatlerce vakit geçirmek yerine ekseriyetle günlerce hatta haftalarca kara yoluyla seyahat etmeyi tercih ederler.

KARANLIKKORKUSU KİMİ VAKİT HAYATI KABUSA ÇEVİRİYOR

Özellikle çocuklar ortasında yaygın olan bu endişe, tekrar de birçok insanı yetişkin ömürlerine kadar takip eder. İsmine karşın, karanlık korkusu karanlığın kendisiyle değil, gölgelerde gizlenen göremediğimiz şeylerle ilgilidir. Bu dehşetin kökleri travmatik tecrübelere dayanır ve pek çok trajik senaryonun (ve kaygı sinemalarından sahnelerin) az ışıklı yahut hiç ışıksız yerlerde oynanması gerçeğinden etkilenir. Bu kaygıya sahip beşerler, ışıklar kapalıyken daima bir tetikte ve rahatsızlık halinde kalırlar.HASTALANMA KORKUSU BAZEN HAYATI ÇEKİLMEZ HALE GETİREBİLİYOR

Hastalanma korkusu – Mikropların yayılmasını önlemek için temizlikle meşgul olmak ve virüslere maruz kalma potansiyeli yüksek olan durumları önlemek için büyük uğraş sarf etmek, hastalanma kaygısının birtakım yaygın belirtileridir. Sıhhatinize dikkat etmek elbette değerlidir, fakat bu kaygıdan muzdarip olanlar çoklukla konuttan çıkmazlar yahut kendilerini mikroplarla temas etmeyeceklerini bildikleri yerlere hapsederler.

KAN KORKUSUNU DA HAFİFE ALMAMAK GEREKİYOR

Bu endişe, size yahut bir diğerine ilişkin olsun, kan görmek zorunda olmakla ilgilidir. Birçok insan için kan, önemli yaralanmaları, vefat riskini ve “kanamadıkça değerli değil” formundaki eski fikri temsil eder.ŞİDDETLİ HAVA KORKUSU DA İNSANLARA YABANCI DEĞİL

İnsanoğlunun daha spesifik fobilerinden biri çok hava endişesidir – hastalar en ufak bir gök gürültüsü gürleyen sesinde yahut kalın bulutların imajında huzursuz olurlar. Fırtına, şimşek ve gök gürültüsü korkusu, havalarda gözle görülür bir değişiklik olur olmaz, hava durumu hakkında çok bir farkındalığa ve telaşlı hislere neden olabilir.ENİNDE SONUNDA HERKESİ SARAN MEVT KORKUSU

Herkesin vefattan kaçınmak istemesi şaşırtan değildir; Mevt riskinden kaçınmak için doğuştan eğitildik. Lakin bu sağlıklı olmayan dehşet, insanların olağan bir hayat yaşamaktan kaçınmasına neden olduğunda bir sorun haline gelir. Örneğin, ağır bir mevt korkusu, bir şeyin onları tehlikeye atması durumunda, insanların meskenden çıkmalarını engelleyebilir.


Yüzde Yüz hakikat Çıkıyor: Kendiniz Hakkında Değişik Bir Şey Öğrenmeye Var Mısınız? Haydi O Vakit Bir Seçim Yap


Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır? Tesisatçıdan Tıkanan Lavaboları Kesin Açan Yöntem


Bu Hileyi Kesinlikle Deneyin! Evcil Hayvan Tüylerinden Süratli ve Kesin Kurtulmanın Yolunu Paylaşıyoruz


Sarı Dişlerden Kurtulabilirsiniz! Hintliler Yüz Yıllardır Bu Formülü Kullanıyor.. Bembeyaz Dişlere Kavuşmanın Ucuz Ve Süratli Yolu


Aşkta Ahenk Sağlamanızı Engelleyen Nedir? Öğrenmek İster Misiniz?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.