Zincir marketlere soruşturmada vahim sonuçlar! Rekabet Kurulu açıkladı: Başka delillere ulaştık

Zincir marketlere fahiş fiyat soruşturmasıyla ilgili konuşan Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, soruşturmanın derinleştikçe başka delillere ulaşıldığını ve ortaya büyük bir tablo çıktığını açıkladı.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, ortak yazışmalarla fiyat belirledikleri ortaya çıkan market zincirlere yönelik yeni bir soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. Dünya gazetesine açıklamalarda bulunan Küle şu açıklamalarda bulundu:

“Aslında pandeminin başlarında 2020 Ocak ayı gibi fiyatlardaki hareketliliği gördük ve zincir market incelemelerine başladık ama inceleme uzun sürdü çünkü kabul edersiniz ki müthiş bir büyüklük, çok veri var. Biz sadece 5 büyük zincir marketle başlamamıştık. Burada belirteyim, bizde karşı incelemeler de başladı. Henüz gizliliği olan bir incelemede delillere ulaştık, o deliller bizi başka sektöre götürdü, daha büyük bir tablo ortaya çıktı.

Perakende sektöründe birinci soruşturmamız, -gerekçeli kararını da açıkladık- bence çok önemli bir rekabet savunuculuğu.

Daha önce biz kartellerde firmaların birbiriyle ilişkisine bakıyorduk şimdi gördük ki; doğrudan birbirleriyle ilişki kurmadan, bir aracı vasıtasıyla iletişim kurabiliyor.

Düşünün bu fiyat geçişlerini, promosyon türlerini, zamanlarını, kampanya zamanlarını, indirim zamanlarını birbirleriyle iletişim olmadan, münferiden yapsalar, inanın tüketiciye çok büyük faydası olur.

Uzlaşma talepleri reddedildi, kartel iddiaları var
Devam eden ikinci soruşturma birinci soruşturmadan daha önemli, nisanda raporu bitecek. Orada 15 büyük tedarikçi, çok büyük şirketler var. Hatta üç büyük şirket uzlaşma için geldiler ama uzlaşmalarını kabul etmedik. Meclisimizin yasa gerekçesi çok açık; O yasanın ruhuna uygun başvuru yapmadılar, biz de ‘uzlaşma talebinizi reddediyoruz’ dedik. İkinci süren soruşturma çok daha kapsamlı, orada hem yeniden satış fiyatlarını belirleme ihlali, hem de kartel iddiaları var. Tabii bunlar soruşturma heyetinin yaptığı raporlama ve iddiadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.